Football matches on » 28/01/2020
|
FIFA > Preolímpico Sudamericano 2020 Colombia > Group A
|
|
01:30 |
Colombia |
- |
Venezuela |
2:1 (1:1)
|
|
|
FIFA > Preolímpico Sudamericano 2020 Colombia > Group B
|
|
23:00 |
Peru |
- |
Uruguay |
0:1 (0:1)
|
|
|
FIFA > Friendlies Clubs 2020 > Week
|
|
09:00 |
Volgar Astrakhan |
- |
FC Ararat |
2:1 (2:1) |
|
09:00 |
Dinamo Kiev |
- |
FK Kairat |
2:0 (0:0) |
|
10:00 |
Aragvi Dusheti |
- |
Metalurgi Rustavi |
0:3 (0:1) |
|
12:00 |
FC Nordsjælland |
- |
FC Roskilde |
1:1 (1:0) |
|
13:00 |
SKN St. Pölten |
- |
FK Mariupol |
1:1 |
|
13:00 |
Kolos Kovalivka |
- |
Vorwärts Steyr |
2:0 |
|
13:00 |
1. FC Kaiserslautern II |
- |
FC 08 Homburg |
1:2 |
|
13:00 |
Raków Częstochowa |
- |
Tsarsko Selo Sofia |
1:0 (0:0) |
|
13:30 |
Dinamo Moskva |
- |
Lechia Gdańsk |
0:2 (0:1) |
|
14:00 |
TSV Hartberg |
- |
Desna Chernigov |
1:1 |
|
14:00 |
Sigma Olomouc |
- |
FK Orenburg |
2:0 (1:0) |
|
15:15 |
Hammarby IF |
- |
FC Midtjylland |
0:4 (0:1) |
|
17:00 |
SKU Amstetten |
- |
ASK St. Valentin |
0:0 (0:0) |
|
17:00 |
First Vienna FC |
- |
FC Marchfeld Donauauen |
2:0 (1:0) |
|
17:20 |
FC Gratkorn |
- |
FC Trofaiach |
2:5 (0:2) |
|
18:00 |
FC-Astoria Walldorf |
- |
FV Fortuna Kirchfeld |
9:0 |
|
18:00 |
FC Dornbirn |
- |
FC Alberschwende |
3:1 (2:1)
|
|
18:00 |
VfB Lübeck |
- |
FC Mecklenburg Schwerin |
4:0 (2:0) |
|
19:30 |
Drogheda United |
- |
Bohemian FC |
2:4 (2:2) |
|
19:45 |
Shelbourne FC |
- |
Longford Town |
1:0 (0:0) |
|
19:45 |
Derry City |
- |
Institute FC Drumahoe |
3:2 (2:0) |
|
|
FIFA > Women Olympic QF CONCACAF 2020 > Group A
|
|
23:00 |
Costa Rica |
- |
Panama |
6:1 |
|
|
FIFA > Women Friendlies 2020 > January
|
|
09:30 |
Myanmar |
- |
Thailand |
1:1 (1:0) |
|
14:00 |
Morocco |
- |
Tunisia |
2:1 (1:0) |
|
|
FIFA > U19 Friendlies 2020 > January
|
|
14:00 |
North Macedonia |
- |
Azerbaijan |
1:2 |
|
|
FIFA > U19 Women Freundschaft 2020 > January
|
|
13:30 |
Italy |
- |
Sweden |
4:1 |
|
|
FIFA > U18 Friendlies 2020 > January
|
|
16:00 |
Japan |
- |
Mexico |
1:0 (1:0)
|
|
18:30 |
Spain |
- |
Slovakia |
2:0 (0:0)
|
|
|
AFC > AFC Champions League Quali. 2020 > Playoff-Runde
|
|
07:00 |
Shanghai SIPG |
- |
Buriram United |
3:0 (0:0) |
|
10:00 |
FC Seoul |
- |
Kedah FA |
4:1 (1:0) |
|
10:00 |
FC Tokyo |
- |
Ceres–Negros FC |
2:0 (0:0) |
|
10:00 |
Kashima Antlers |
- |
Melbourne Victory |
0:1 (0:0) |
|
14:40 |
Al Ain FC |
- |
Bunyodkor PFK |
1:0 (0:0) |
|
15:10 |
Al Sailiya |
- |
Shahr Khodro FC |
4:5 (0:0, 0:0, 0:0) pso |
|
15:15 |
Al Rayyan |
- |
Esteghlal |
0:5 (0:2) |
|
17:30 |
Al Ahli SFC |
- |
FC Istiklol |
1:0 (0:0) |
|
|
AFC > AFC Cup 2020 > Playoff-Runde
|
|
14:30 |
Sur SC |
- |
Hilal Al Quds |
0:0 (0:0) |
|
|
OFC > OFC Champions League 2020 > Qualifier
|
|
03:00 |
Tupapa Maraerenga |
- |
Lupe o le Soaga |
0:0 (0:0) |
|
|
Argentina > Torneo Federal A 2019/2020 1a Fase Zona B
|
|
00:00 |
Villa Mitre de Bahía Blanca |
- |
Estudiantes de San Luis |
1:0 (1:0)
|
|
00:40 |
Deportivo Maipú |
- |
Peñarol de Chimbas |
1:0 (0:0)
|
|
00:45 |
Desamparados de San Juan |
- |
Sansinena de Gral. Cerri |
2:0 (0:0)
|
|
|
Brazil > Campeonato Carioca 2020 Taça Guanabara
|
|
22:15 |
Boavista - RJ |
- |
Madureira - RJ |
3:1 (3:0)
|
|
|
Brazil > Campeonato Mineiro 2020
|
|
23:00 |
Cruzeiro |
- |
Villa Nova - MG |
1:0 (0:0) |
|
|
Brazil > Campeonato Pernambucano 2020
|
|
23:00 |
Sport Recife - PE |
- |
Central - PE |
1:0 (1:0) |
|
|
Brazil > Campeonato Sergipano 2020 Primeira Fase
|
|
23:15 |
Itabaiana - SE |
- |
Confiança - SE |
0:1 (0:1) |
|
|
Brazil > Copa do Nordeste 2020 Fase de Grupos
|
|
23:00 |
Bahia - BA |
- |
Imperatriz - MA |
2:0 (1:0)
|
|
|
Chile > Primera División 2020
|
|
21:00 |
Curicó Unido |
- |
La Serena |
1:0 (1:0)
|
|
23:30 |
Colo-Colo |
- |
Palestino |
3:0 (1:0)
|
|
|
Colombia > Primera A 2020
|
|
21:00 |
Once Caldas |
- |
Atlético Bucaramanga |
1:1 (1:1)
|
|
23:05 |
Independiente Medellín |
- |
Águilas Doradas |
2:1 (1:0)
|
|
|
Egypt > Premiership 2019/2020
|
|
17:30 |
Wadi Degla SC |
- |
Zamalek |
1:1 (1:1)
|
|
|
England > Championship 2019/2020
|
|
19:45 |
Blackburn Rovers |
- |
Queens Park Rangers |
2:1 (2:1)
|
|
19:45 |
Brentford FC |
- |
Nottingham Forest |
0:1 (0:1)
|
|
19:45 |
Cardiff City |
- |
West Bromwich Albion |
2:1 (0:0)
|
|
19:45 |
Hull City |
- |
Huddersfield Town |
1:2 (0:1)
|
|
19:45 |
Leeds United |
- |
Millwall FC |
3:2 (0:2)
|
|
19:45 |
Luton Town |
- |
Derby County |
3:2 (0:0)
|
|
19:45 |
Wigan Athletic |
- |
Sheffield Wednesday |
2:1 (0:1)
|
|
20:00 |
Reading FC |
- |
Bristol City |
0:1 (0:0)
|
|
|
England > League Cup 2019/2020 > Semi-finals
|
|
19:45 |
Aston Villa |
- |
Leicester City |
2:1 (1:0)
|
|
|
England > League One 2019/2020
|
|
19:45 |
AFC Wimbledon |
- |
Burton Albion |
2:2 (1:2)
|
|
19:45 |
Accrington Stanley |
- |
Peterborough United |
0:2 (0:1)
|
|
19:45 |
Doncaster Rovers |
- |
Southend United |
3:1 (2:0)
|
|
19:45 |
Fleetwood Town |
- |
Coventry City |
0:0 (0:0)
|
|
19:45 |
Lincoln City |
- |
Portsmouth FC |
0:2 (0:1)
|
|
19:45 |
Milton Keynes Dons |
- |
Rochdale AFC |
2:1 (0:1)
|
|
19:45 |
Rotherham United |
- |
Ipswich Town |
1:0 (1:0)
|
|
20:00 |
Bolton Wanderers |
- |
Bristol Rovers |
1:1 (0:0)
|
|
20:50 |
Wycombe Wanderers |
- |
Blackpool FC |
2:1 (2:0)
|
|
|
England > League Two 2019/2020
|
|
19:45 |
Bradford City |
- |
Cheltenham Town |
1:1 (1:0)
|
|
19:45 |
Cambridge United |
- |
Salford City |
0:4 (0:1)
|
|
19:45 |
Colchester United |
- |
Swindon Town |
3:1 (0:0)
|
|
19:45 |
Crewe Alexandra |
- |
Leyton Orient |
2:0 (1:0)
|
|
19:45 |
Forest Green Rovers |
- |
Carlisle United |
1:4 (0:2)
|
|
19:45 |
Grimsby Town |
- |
Stevenage FC |
3:1 (1:0)
|
|
19:45 |
Newport County |
- |
Macclesfield Town |
1:0 (1:0)
|
|
19:45 |
Northampton Town |
- |
Scunthorpe United |
3:0 (1:0)
|
|
19:45 |
Oldham Athletic |
- |
Mansfield Town |
3:1 (2:0)
|
|
19:45 |
Port Vale FC |
- |
Exeter City |
3:1 (0:1)
|
|
19:45 |
Walsall FC |
- |
Morecambe FC |
0:2 (0:0)
|
|
20:15 |
Plymouth Argyle |
- |
Crawley Town |
2:2 (1:1)
|
|
|
England > National League 2019/2020
|
|
19:45 |
Halifax Town |
- |
Dover Athletic |
4:2 (2:1)
|
|
19:45 |
Ebbsfleet United |
- |
Woking FC |
2:1 (0:0)
|
|
19:45 |
Solihull Moors |
- |
Barrow AFC |
0:0 (0:0)
|
|
19:45 |
Eastleigh FC |
- |
Aldershot Town |
0:0 (0:0)
|
|
|
England > National League North 2019/2020
|
|
19:45 |
Kettering Town |
- |
Altrincham FC |
0:2 |
|
19:45 |
Alfreton Town |
- |
Gloucester City |
6:1 |
|
19:45 |
Gateshead FC |
- |
Chester FC |
2:0 |
|
19:45 |
AFC Telford United |
- |
Blyth Spartans |
4:2 |
|
|
England > National League South 2019/2020
|
|
19:45 |
Hemel Hempstead Town |
- |
Weymouth FC |
0:1 |
|
19:45 |
Hampton & Richmond Borough |
- |
Slough Town |
1:2 |
|
|
England > U18 FA Youth Cup 2019/2020 > Round of 16
|
|
19:00 |
Burnley FC |
- |
West Bromwich Albion |
2:0 (0:0)
|
|
|
England > U18 Youth Alliance 2019/2020 South East Division
|
|
|
Stevenage FC |
- |
AFC Wimbledon |
1:2 |
|
|
England > U18 Youth Alliance 2019/2020 South West Division
|
|
|
Forest Green Rovers |
- |
AFC Bournemouth |
1:1 |
|
|
Oxford United |
- |
Plymouth Argyle |
7:1 |
|
|
England > U18 Youth Alliance 2019/2020 North East Division
|
|
11:00 |
Rotherham United |
- |
Scunthorpe United |
1:1 |
|
|
France > Coupe de France 2019/2020 > Round of 16
|
|
17:30 |
ASM Belfort |
- |
Montpellier HSC |
5:4 (0:0, 0:0, 0:0) pso
|
|
17:30 |
Angers SCO |
- |
Stade Rennais |
4:5 (0:2, 3:3) aet
|
|
17:30 |
FC Limonest |
- |
Dijon FCO |
1:2 (0:0, 1:1) aet
|
|
19:55 |
AS Monaco |
- |
AS Saint-Étienne |
0:1 (0:1)
|
|
|
Germany > 2. Bundesliga 2019/2020
|
|
17:30 |
Arminia Bielefeld |
- |
VfL Bochum |
2:0 (1:0)
|
|
19:30 |
Jahn Regensburg |
- |
Hannover 96 |
1:0 (1:0)
|
|
19:30 |
SpVgg Greuther Fürth |
- |
FC St. Pauli |
3:0 (1:0)
|
|
19:30 |
SV Wehen Wiesbaden |
- |
Erzgebirge Aue |
1:0 (1:0)
|
|
|
Gibraltar > Premier Divison 2019/2020 Relegation
|
|
19:30 |
Boca Gibraltar |
- |
Mons Calpe S.C. |
0:2
|
|
|
Italy > Coppa Italia 2019/2020 > Quarter-finals
|
|
19:45 |
AC Milan |
- |
Torino FC |
4:2 (1:1, 2:2) aet
|
|
|
Italy > Youth Coppa Italia Primavera 2019/2020 > Quarter-finals
|
|
13:30 |
Juventus |
- |
US Cremonese |
3:0 |
|
|
Jamaica > National Premier League 2019/2020
|
|
01:00 |
Mount Pleasant Academy |
- |
Humble Lions |
0:1 |
|
|
Mexico > Women Liga MX Femenil 2019/2020 Clausura
|
|
01:00 |
Club León |
- |
Monarcas Morelia |
0:0 (0:0)
|
|
01:00 |
CF Monterrey |
- |
Club Tijuana |
3:1 (2:0)
|
|
02:00 |
Atlético San Luis |
- |
Deportivo Guadalajara |
0:2 (0:0)
|
|
03:00 |
Santos Laguna |
- |
Pumas UNAM |
0:2 (0:1)
|
|
|
Netherlands > KNVB beker 2019/2020 > Round of 16
|
|
19:00 |
Fortuna Sittard |
- |
Feyenoord |
1:2 (0:1, 1:1, 1:2) aet
|
|
|
Netherlands > Reserve League 2019/2020 2nd Phase Group A
|
|
13:00 |
Jong Feyenoord |
- |
Roda JC Kerkrade (J) |
1:4 |
|
|
Northern Ireland > Premier League 2019/2020
|
|
19:45 |
Larne FC |
- |
Linfield FC |
3:1 (2:1)
|
|
19:45 |
Glentoran FC |
- |
Glenavon FC |
4:0 (3:0)
|
|
|
Portugal > Primeira Liga 2019/2020
|
|
20:15 |
FC Porto |
- |
Gil Vicente |
2:1 (1:1)
|
|
|
Portugal > U23 Liga Revelação 2019/2020
|
|
15:00 |
Leixões SC |
- |
Belenenses SAD |
1:1 (1:1)
|
|
|
San Marino > Campionato 2019/2020 2. Phase
|
|
19:45 |
SS Virtus |
- |
SS Murata |
3:4
|
|
19:45 |
SP La Fiorita |
- |
SP Cailungo |
2:1
|
|
|
Scotland > FA Cup 2019/2020 > 4. Round
|
|
19:45 |
Falkirk FC |
- |
Arbroath FC |
2:0 (0:0)
|
|
19:45 |
Hibernian FC |
- |
Dundee United |
4:2 (1:1)
|
|
|
Spain > Copa del Rey 2019/2020 > Round of 16
|
|
20:00 |
CD Tenerife |
- |
Athletic Bilbao |
2:4 (2:1, 2:2, 3:3) pso
|
|
|
UA Emirates > UAE Arabian Gulf League 2019/2020
|
|
13:15 |
Al Dhafra |
- |
Al Jazira Club |
0:1 (0:1) |
|
13:15 |
Ajman Club |
- |
Baniyas SC |
1:4 (0:3) |
|
16:00 |
Al Wasl |
- |
Al Nasr SC |
0:0 (0:0) |
|
|
USA > MLS Preseason 2020 > January
|
|
|
Vancouver Whitecaps (Preseason) |
- |
Columbus Crew (Preseason) |
1:1 |
|