5. Round
01/07/2009 09:00 SKA-Energia Khabarovsk - FK Chita 1:0
09:00 Amur Blagoveschensk - Luch-Energia 1:4
12:30 Dinamo Barnaul - Sibir Novosibirsk 0:2
13:30 FK Chelyabinsk - FK Kamaz 2:1
14:00 Nosta Novotroitsk - FC Ural 1:2
15:00 FK Saturn II - FK Nizhniy Novgorod 2:3
15:00 Avangard Podolsk - Metallurg Lipetsk 1:0
15:00 Mordovia Saransk - Volga Nizhniy Novgorod 2:1
15:30 FK Volga Tver - MVD Rossii 1:0
15:30 Avangard Kursk - Vityaz Podolsk 2:0
15:30 FK Volgograd - Salyut-Energiya Belgorod 0:1
15:30 FC Zhemchuzhina-Sochi - FC Volgar-Gazprom 1:2
16:00 Torpedo-RG Moskva - Baltika Kaliningrad 0:3
16:00 Torpedo Vladimir - Shinnik Yaroslavl 1:0
16:00 Alania Vladikavkaz - Anzhi Makhachkala 3:0
17:00 FK Krasnodar - Chernomorets Novorossisk 1:0 aet
6. Round
15/07/2009 09:00 SKA-Energia Khabarovsk - Lokomotiv Moskva 2:1
09:00 Luch-Energia - FK Saturn 3:0
13:00 Sibir Novosibirsk - Kuban Krasnodar 1:0
13:30 FK Chelyabinsk - Krylia Sovetov 2:1
14:00 FC Ural - CSKA Moskva 1:0
15:00 Mordovia Saransk - Terek Grozny 2:1
15:30 FK Volga Tver - Rubin Kazan 4:3 aet
15:30 Avangard Kursk - FK Amkar Perm 1:2
15:30 Avangard Podolsk - FK Rostov 4:2
15:30 FC Volgar-Gazprom - Dinamo Moskva 2:0
16:00 Torpedo Vladimir - Zenit St. Petersburg 0:2
16:00 FK Nizhniy Novgorod - Spartak Nalchik 2:0 aet
16:00 Alania Vladikavkaz - FK Tom Tomsk 1:0
17:00 FK Krasnodar - Spartak Moskva 1:2
17:00 Salyut-Energiya Belgorod - FK Moskva 0:2
17:30 Baltika Kaliningrad - FK Khimki 2:1
Round of 16
05/08/2009 09:00 Luch-Energia - SKA-Energia Khabarovsk 2:1 aet
13:30 FK Chelyabinsk - Mordovia Saransk 0:2
14:00 FK Amkar Perm - Avangard Podolsk 2:1
14:00 FC Ural - Sibir Novosibirsk 1:2
15:30 FK Volga Tver - Baltika Kaliningrad 4:2 pso
16:00 Spartak Moskva - FK Moskva 1:2
16:00 Alania Vladikavkaz - FC Volgar-Gazprom 2:1 aet
16:30 Zenit St. Petersburg - FK Nizhniy Novgorod 2:1 aet
Quarter-finals
07/04/2010 FK Moskva - FK Amkar Perm 0:3
13:00 Sibir Novosibirsk - Luch-Energia 3:0
15:00 Mordovia Saransk - Alania Vladikavkaz 0:3
16:30 Zenit St. Petersburg - FK Volga Tver 2:0
Semi-finals
21/04/2010 13:00 Sibir Novosibirsk - Alania Vladikavkaz 3:0
14:00 FK Amkar Perm - Zenit St. Petersburg 2:4 pso
Final
16/05/2010 11:00 Zenit St. Petersburg - Sibir Novosibirsk 1:0