5. Round
01/07/2010 08:30 FC Sakhalin - SKA-Energia Khabarovsk 4:3 pso
11:00 FK Radian-Baikal Irkutsk - Luch-Energia 2:3 pso
12:30 Irtysh Omsk - FK Kamaz 0:2
14:00 FC Gornjak Uchaly - FC Ural 3:2 aet
15:00 Metallurg Lipetsk - Dinamo Bryansk 1:0
15:00 FK Istra - FC Petrotrest 3:4 pso
15:00 FK Istra - Dinamo St. Petersburg 3:4 pso
15:30 Torpedo Moskva - FK Khimki 5:3 pso
15:30 Torpedo Vladimir - Shinnik Yaroslavl 1:3
15:30 FK Torpedo Armavir - FC Volgar-Gazprom 4:5 pso
15:30 FK Pskov-747 - Baltika Kaliningrad 5:3 pso
16:00 FK Zvezda Ryazan - Avangard Kursk 0:2
16:00 Rotor Volgograd - FC Salyut Belgorod 0:1 aet
16:00 Sokol Saratov - Mordovia Saransk 0:3
16:00 FK Nizhniy Novgorod - Volga Nizhniy Novgorod 1:4 pso
16:30 Chernomorets Novorossisk - Kuban Krasnodar 2:1
17:00 FC Zhemchuzhina-Sochi - FK Krasnodar 0:1
6. Round
13/07/2010 09:00 Luch-Energia - Terek Grozny 4:0 (1:0)
15:00 FK Kamaz - Alania Vladikavkaz 2:4 (0:0, 0:0, 0:0) pso
15:00 Mordovia Saransk - Dinamo Moskva 1:2 (0:2)
15:30 Shinnik Yaroslavl - Krylia Sovetov 2:1 (1:1)
15:30 Avangard Kursk - Sibir Novosibirsk 2:5 (2:0, 2:2) aet
16:00 Metallurg Lipetsk - Spartak Moskva 0:1 (0:0)
16:00 Dinamo St. Petersburg - Zenit St. Petersburg 1:3 (0:1)
16:00 FC Petrotrest - Zenit St. Petersburg 1:3 (0:1)
16:00 FC Volgar-Gazprom - Rubin Kazan 1:0 (1:0)
16:00 FC Salyut Belgorod - FK Rostov 0:4 (0:0)
16:00 Volga Nizhniy Novgorod - Spartak Nalchik 5:0 (4:0)
14/07/2010 08:30 FC Sakhalin - FK Saturn 3:4 (1:0, 1:1, 1:1) pso
14:00 FC Gornjak Uchaly - Lokomotiv Moskva 1:0 (0:0)
15:30 Torpedo Moskva - CSKA Moskva 0:2 (0:2)
15:30 FK Pskov-747 - Anzhi Makhachkala 1:2 (1:1)
16:30 Chernomorets Novorossisk - FK Amkar Perm 0:1 (0:1)
17:00 FK Krasnodar - FK Tom Tomsk 2:1 (1:1, 1:1) aet
Round of 16
22/09/2010 13:00 Alania Vladikavkaz - FC Gornjak Uchaly 5:4 (0:0, 0:0, 0:0) pso
14:00 FK Saturn - Luch-Energia 2:1 (2:1)
15:30 FK Rostov - FC Volgar-Gazprom 2:0 (0:0)
16:30 Dinamo Moskva - Volga Nizhniy Novgorod 4:1 (1:1)
28/02/2011 16:00 CSKA Moskva - Shinnik Yaroslavl 1:0 (1:0)
01/03/2011 15:00 Anzhi Makhachkala - Zenit St. Petersburg 2:3 (1:1)
03/03/2011 13:00 Sibir Novosibirsk - Spartak Moskva 0:2 (0:1)
06/03/2011 13:00 FK Amkar Perm - FK Krasnodar 0:1 (0:0, 0:0) aet
Quarter-finals
20/04/2011 Alania Vladikavkaz - FK Saturn dnp
16:30 Dinamo Moskva - FK Rostov 1:2 (0:1)
16:30 Spartak Moskva - FK Krasnodar 2:1 (0:0)
17:00 Zenit St. Petersburg - CSKA Moskva 0:2 (0:1)
Semi-finals
11/05/2011 16:30 Spartak Moskva - CSKA Moskva 4:5 (1:1, 3:3, 3:3) pso
16:30 FK Rostov - Alania Vladikavkaz 5:6 (0:0, 0:0, 0:0) pso
Final
22/05/2011 16:00 Alania Vladikavkaz - CSKA Moskva 1:2 (1:1)