Group A
15/07/2017 15:00 Falkirk FC - Stirling Albion FC 4:1 (3:0)
15:00 Inverness CT - Brechin City FC 3:0 (2:0)
18/07/2017 19:45 Brechin City FC - Forfar Athletic 4:3 (0:0, 1:1) pso
19:45 Stirling Albion FC - Inverness CT 0:2 (0:0, 0:0) pso
22/07/2017 15:00 Forfar Athletic - Stirling Albion FC 1:3 (0:2)
15:00 Inverness CT - Falkirk FC 0:2 (0:2)
25/07/2017 19:45 Falkirk FC - Forfar Athletic 4:0 (3:0)
19:45 Stirling Albion FC - Brechin City FC 2:0 (1:0)
29/07/2017 15:00 Brechin City FC - Falkirk FC 0:3 (0:1)
15:00 Forfar Athletic - Inverness CT 1:2 (0:0)
Group B
15/07/2017 15:00 Dunfermline Athletic - Elgin City 6:0 (4:0)
15:00 Peterhead FC - East Fife FC 1:0 (1:0)
18/07/2017 19:45 East Fife FC - Dunfermline Athletic 8:9 (0:0, 0:0) pso
19:45 Elgin City - Heart of Midlothian 0:1 (0:0)
22/07/2017 15:00 Dunfermline Athletic - Peterhead FC 5:1 (3:0)
15:00 Heart of Midlothian - East Fife FC 3:0 (1:0)
25/07/2017 19:45 East Fife FC - Elgin City 3:2 (0:0)
20:00 Peterhead FC - Heart of Midlothian 2:1 (1:1)
29/07/2017 15:00 Elgin City - Peterhead FC 0:3 (0:2)
15:00 Heart of Midlothian - Dunfermline Athletic 1:3 (1:1, 2:2) pso
Group C
15/07/2017 15:00 Cowdenbeath FC - Buckie Thistle 4:2 (2:1)
15:00 Dundee United - Raith Rovers 2:0 (0:0)
18/07/2017 19:45 Raith Rovers - Dundee FC 1:2 (0:0)
19/07/2017 20:00 Buckie Thistle - Dundee United 0:3 (0:3)
22/07/2017 15:00 Dundee FC - Buckie Thistle 2:0 (1:0)
23/07/2017 15:00 Dundee United - Cowdenbeath FC 4:1 (1:0)
25/07/2017 20:00 Buckie Thistle - Raith Rovers 1:6 (1:3)
26/07/2017 19:45 Cowdenbeath FC - Dundee FC 0:3 (0:3)
29/07/2017 15:00 Raith Rovers - Cowdenbeath FC 2:0 (2:0)
30/07/2017 15:00 Dundee FC - Dundee United 3:4 (0:1, 1:1) pso
Group D
15/07/2017 15:00 Hibernian FC - Montrose FC 4:0 (2:0)
15:00 Ross County FC - Alloa Athletic 2:0 (1:0)
18/07/2017 19:45 Alloa Athletic - Arbroath FC 5:6 (0:1, 1:1) pso
19:45 Montrose FC - Ross County FC 0:6 (0:4)
21/07/2017 19:45 Ross County FC - Hibernian FC 4:3 (0:0, 0:0) pso
22/07/2017 15:00 Arbroath FC - Montrose FC 4:0 (1:0)
25/07/2017 19:45 Hibernian FC - Arbroath FC 6:1 (2:1)
19:45 Montrose FC - Alloa Athletic 2:1 (1:0)
29/07/2017 15:00 Alloa Athletic - Hibernian FC 0:3 (0:1)
15:00 Arbroath FC - Ross County FC 4:5 (0:0, 0:0) pso
Group E
14/07/2017 19:45 Ayr United - Kilmarnock FC 1:0 (1:0)
15/07/2017 15:00 Clyde FC - Annan Athletic 2:1 (0:0)
18/07/2017 19:45 Dumbarton FC - Ayr United 1:3 (1:1)
19:45 Kilmarnock FC - Clyde FC 4:2 (1:2)
22/07/2017 15:00 Annan Athletic - Kilmarnock FC 0:2 (0:1)
15:00 Clyde FC - Dumbarton FC 2:1 (0:1)
25/07/2017 19:45 Ayr United - Clyde FC 5:1 (2:1)
19:45 Dumbarton FC - Annan Athletic 3:4 (0:0, 0:0) pso
29/07/2017 15:00 Annan Athletic - Ayr United 1:6 (0:4)
15:00 Kilmarnock FC - Dumbarton FC 3:0 (0:0)
Group F
15/07/2017 15:00 Berwick Rangers - Greenock Morton FC 0:1 (0:1)
15:00 Queen's Park FC - Motherwell FC 1:5 (1:1)
18/07/2017 19:45 Edinburgh City FC - Berwick Rangers 4:2 (2:1, 2:2) pso
19:45 Greenock Morton FC - Queen's Park FC 4:2 (0:0, 2:2) pso
22/07/2017 15:00 Motherwell FC - Greenock Morton FC 4:0 (2:0)
15:00 Queen's Park FC - Edinburgh City FC 3:0 (1:0)
25/07/2017 19:45 Berwick Rangers - Queen's Park FC 2:3 (1:3)
19:45 Edinburgh City FC - Motherwell FC 1:2 (0:0)
29/07/2017 15:00 Greenock Morton FC - Edinburgh City FC 5:0 (1:0)
15:00 Motherwell FC - Berwick Rangers 1:0 (0:0)
Group G
15/07/2017 14:00 East Kilbride FC - Hamilton Academical 1:3 (0:1)
15:00 Stenhousemuir FC - Queen Of The South 1:3 (1:0)
18/07/2017 19:45 Albion Rovers - Stenhousemuir FC 2:3 (0:1, 1:1) pso
19:45 Queen Of The South - East Kilbride FC 1:4 (0:0, 0:0) pso
22/07/2017 15:00 East Kilbride FC - Albion Rovers 2:5 (0:2)
15:00 Hamilton Academical - Queen Of The South 6:5 (0:0, 1:1) pso
25/07/2017 19:30 Stenhousemuir FC - East Kilbride FC 1:2 (0:0)
19:45 Albion Rovers - Hamilton Academical 4:2 (1:2, 4:4) pso
29/07/2017 15:00 Hamilton Academical - Stenhousemuir FC 3:0 (1:0)
15:00 Queen Of The South - Albion Rovers 4:2 (0:1, 2:2) pso
Group H
15/07/2017 15:00 Livingston FC - Partick Thistle 3:1 (0:1, 1:1) pso
15:00 Stranraer FC - St. Mirren FC 1:4 (1:3)
18/07/2017 19:45 Airdrieonians - Stranraer FC 3:1 (1:0)
19:45 St. Mirren FC - Livingston FC 0:1 (0:1)
22/07/2017 15:00 Livingston FC - Airdrieonians 2:0 (1:0)
15:00 Partick Thistle - St. Mirren FC 5:0 (4:0)
25/07/2017 19:45 Airdrieonians - Partick Thistle 1:2 (0:2)
19:45 Stranraer FC - Livingston FC 2:4 (2:2)
29/07/2017 15:00 Partick Thistle - Stranraer FC 1:0 (0:0)
15:00 St. Mirren FC - Airdrieonians 5:0 (2:0)
Round of 16
08/08/2017 19:45 St. Johnstone FC - Partick Thistle 0:3 (0:0)
19:45 Hibernian FC - Ayr United 5:0 (2:0)
19:45 Falkirk FC - Livingston FC 1:2 (1:1, 1:1) aet
19:45 Celtic FC - Kilmarnock FC 5:0 (3:0)
09/08/2017 19:45 Rangers FC - Dunfermline Athletic 6:0 (4:0)
19:45 Ross County FC - Motherwell FC 2:3 (0:0, 1:1) aet
19:45 Hamilton Academical - Aberdeen FC 0:1 (0:1)
19:45 Dundee FC - Dundee United 2:1 (1:1)
Quarter-finals
19/09/2017 19:45 Hibernian FC - Livingston FC 3:2 (2:2)
19:45 Partick Thistle - Rangers FC 1:3 (0:0, 1:1) aet
20/09/2017 19:45 Dundee FC - Celtic FC 0:4 (0:2)
21/09/2017 19:45 Motherwell FC - Aberdeen FC 3:0 (2:0)
Semi-finals
21/10/2017 12:15 Hibernian FC - Celtic FC 2:4 (0:2)
22/10/2017 14:30 Rangers FC - Motherwell FC 0:2 (0:0)
Final
26/11/2017 15:00 Motherwell FC - Celtic FC 0:2 (0:0)