Football matches on » 17/09/2020
|
FIFA > U19 Friendlies 2020 > September
|
|
15:00 |
Qatar |
- |
Indonesia |
1:2 |
|
|
FIFA > U17 Friendlies 2020 > September
|
|
08:30 |
Bulgaria |
- |
Serbia |
1:2 |
|
|
FIFA > U15 Friendlies 2020 > September
|
|
|
Northern Ireland |
- |
Finland |
dnp |
|
|
UEFA > Europa League Qual. 2020/2021 > 2. Round
|
|
13:00 |
Kaysar Kyzylorda |
- |
APOEL Nikosia |
1:4 (1:2)
|
|
13:15 |
FK Ventspils |
- |
Rosenborg BK |
1:5 (1:3)
|
|
14:30 |
FK Renova |
- |
Hajduk Split |
0:1 (0:1)
|
|
15:00 |
KF Teuta Durrës |
- |
Granada CF |
0:4 (0:3)
|
|
15:00 |
FC Ararat-Armenia |
- |
CS FOLA Esch |
4:3 (1:1, 3:3) aet
|
|
15:00 |
FK Astana |
- |
FK Budućnost Podgorica |
0:1 (0:1)
|
|
16:00 |
Lincoln Red Imps |
- |
Rangers FC |
0:5 (0:2)
|
|
16:30 |
Kuopion PS |
- |
Slovan Bratislava |
4:3 (0:0, 0:0, 1:1) pso
|
|
16:45 |
FC Botoşani |
- |
KF Shkëndija 79 |
0:1 (0:1)
|
|
17:00 |
Lokomotiv Plovdiv |
- |
Tottenham Hotspur |
1:2 (0:0)
|
|
17:00 |
Neftçi PFK |
- |
Galatasaray |
1:3 (0:1)
|
|
17:00 |
IFK Göteborg |
- |
FC København |
1:2 (0:0)
|
|
17:00 |
FK Riteriai |
- |
Slovan Liberec |
1:5 (0:2)
|
|
17:00 |
FK Bodø/Glimt |
- |
FK Žalgiris |
3:1 (2:1)
|
|
17:30 |
Olimpija Ljubljana |
- |
Zrinjski Mostar |
2:3 (1:0, 2:2) aet
|
|
17:30 |
FC Flora |
- |
KR Reykjavík |
2:1 (2:0)
|
|
18:00 |
FC Sfîntul Gheorghe |
- |
Partizan |
0:1 (0:0, 0:0) aet
|
|
18:00 |
Lokomotiv Tbilisi |
- |
Dinamo Moskva |
2:1 (0:0)
|
|
18:00 |
CSKA Sofia |
- |
BATE Borisov |
2:0 (1:0)
|
|
18:00 |
KF Laçi |
- |
Hapoel Be'er Sheva |
1:2 (0:0)
|
|
18:00 |
Maccabi Haifa |
- |
FK Kairat |
2:1 (1:1)
|
|
18:00 |
OFI Heraklion |
- |
Apollon Limassol |
0:1 (0:0)
|
|
18:00 |
Hibernians FC |
- |
Fehérvár FC |
0:1 (0:0)
|
|
18:00 |
Djurgårdens IF |
- |
Europa FC |
2:1 (1:0)
|
|
18:00 |
Connah's Quay Nomads |
- |
Dinamo Tbilisi |
0:1 (0:0)
|
|
18:30 |
Inter Club d'Escaldes |
- |
Dundalk FC |
0:1 (0:1)
|
|
19:00 |
Shamrock Rovers |
- |
AC Milan |
0:2 (0:1)
|
|
19:00 |
Piast Gliwice |
- |
TSV Hartberg |
3:2 (1:1)
|
|
19:00 |
FK Kukësi |
- |
VfL Wolfsburg |
0:4 (0:2)
|
|
19:00 |
Standard Liège |
- |
Bala Town |
2:0 (2:0)
|
|
19:00 |
Aris Saloniki |
- |
Kolos Kovalivka |
1:2 (0:0)
|
|
19:00 |
Borac Banja Luka |
- |
Rio Ave FC |
0:2 (0:0)
|
|
19:00 |
Sileks Kratovo |
- |
Drita Gjilan |
0:2 (0:0)
|
|
19:15 |
NŠ Mura |
- |
Aarhus GF |
3:0 (1:0)
|
|
19:30 |
Coleraine FC |
- |
Motherwell FC |
0:3 (0:2, 2:2, 2:2) pso
|
|
19:30 |
Viking FK |
- |
Aberdeen FC |
0:2 (0:1)
|
|
19:45 |
FC DAC 1904 |
- |
FK Jablonec |
5:3 (1:1, 3:3) aet
|
|
19:45 |
Servette FC |
- |
Stade Reims |
0:1 (0:1)
|
|
19:45 |
NK Osijek |
- |
FC Basel |
1:2 (0:2)
|
|
19:45 |
Linfield FC |
- |
Floriana FC |
0:1 (0:1)
|
|
20:00 |
TSC Bačka Topola |
- |
FCSB |
4:5 (2:1, 4:4, 6:6) pso
|
|
20:05 |
Budapest Honvéd |
- |
Malmö FF |
0:2 (0:1)
|
|
|
UEFA > Women EURO Qualifiers 2019-2021 > Group B
|
|
15:00 |
Bosnia-Herzegovina |
- |
Denmark |
0:4 (0:3)
|
|
|
UEFA > Women EURO Qualifiers 2019-2021 > Group F
|
|
17:45 |
Sweden |
- |
Hungary |
8:0 (1:0)
|
|
19:45 |
Iceland |
- |
Latvia |
9:0 (6:0)
|
|
|
UEFA > U17 Women EURO Qualifiers 2019/2020 > Group B
|
|
|
Hungary |
- |
Iceland |
dnp |
|
|
Russia |
- |
Romania |
dnp |
|
|
UEFA > U17 Women EURO Qualifiers 2019/2020 > Group F
|
|
|
Spain |
- |
Slovenia |
dnp |
|
|
Portugal |
- |
Turkey |
dnp |
|
|
CONMEBOL > Copa Libertadores 2020 > Group 2
|
|
01:30 |
Bolívar |
- |
Palmeiras |
1:2 (0:1)
|
|
|
CONMEBOL > Copa Libertadores 2020 > Group 4
|
|
23:00 |
São Paulo FC |
- |
River Plate |
2:2 (1:1)
|
|
|
CONMEBOL > Copa Libertadores 2020 > Group 5
|
|
01:30 |
Universidad Católica |
- |
Grêmio Porto Alegre |
2:0 (2:0)
|
|
|
CONMEBOL > Copa Libertadores 2020 > Group 6
|
|
21:00 |
Racing Club |
- |
Nacional |
0:1 (0:0)
|
|
|
CONMEBOL > Copa Libertadores 2020 > Group 7
|
|
23:00 |
Defensa y Justicia |
- |
Delfín SC |
3:0 (0:0)
|
|
|
CONMEBOL > Copa Libertadores 2020 > Group 8
|
|
01:30 |
Independiente Medellín |
- |
Caracas FC |
2:3 (1:2)
|
|
|
AFC > AFC Champions League 2020 > Group A
|
|
16:00 |
Al Shorta |
- |
Al Ahli SFC |
2:1 (1:0)
|
|
19:00 |
Esteghlal |
- |
Al Wahda |
dnp
|
|
|
AFC > AFC Champions League 2020 > Group B
|
|
16:00 |
Shahr Khodro FC |
- |
Shabab Al Ahli Club |
0:1 (0:0)
|
|
19:00 |
Pakhtakor Tashkent |
- |
Al Hilal |
annull.
|
|
|
Brazil > Série A 2020
|
|
01:30 |
Corinthians SP |
- |
Bahia - BA |
3:2 (2:1)
|
|
|
Brazil > Copa do Brasil 2020 > 4. Round
|
|
01:30 |
Fluminense RJ |
- |
Atlético Goianiense |
1:0 (0:0)
|
|
01:30 |
Brusque - SC |
- |
Ceará - CE |
0:2 (0:1)
|
|
20:00 |
Juventude - RS |
- |
CR Brasil - AL |
2:0 (1:0)
|
|
23:00 |
Botafogo - RJ |
- |
Vasco da Gama - RJ |
1:0 (0:0)
|
|
|
Chile > Primera División 2020
|
|
15:00 |
Antofagasta |
- |
Unión Española |
2:0 (1:0)
|
|
|
Chile > Primera B 2020
|
|
17:30 |
Deportes Valdivia |
- |
San Luis |
1:1 (1:0)
|
|
17:30 |
Rangers |
- |
Barnechea |
2:1 (0:0)
|
|
20:00 |
Unión San Felipe |
- |
Ñublense |
0:0 (0:0)
|
|
20:00 |
Copiapó |
- |
CD Magallanes |
4:4 (2:2)
|
|
|
China > League One 2020
|
|
08:30 |
Nei Mongol Zhongyou |
- |
Taizhou Yuanda |
1:1 (1:0)
|
|
12:00 |
Xinjiang Tianshan Leopard |
- |
Changchun Yatai |
0:2 (0:1)
|
|
12:35 |
Meizhou Hakka |
- |
Guizhou Hengfeng |
0:0 (0:0)
|
|
|
Colombia > Primera B 2020
|
|
21:15 |
Atlético Huila |
- |
Barranquilla FC |
2:1 (2:0)
|
|
|
Costa Rica > Primera División 2020/2021 Apertura
|
|
02:00 |
AD San Carlos |
- |
Deportivo Saprissa |
1:1 (0:0)
|
|
|
Denmark > 1. Division 2020/2021
|
|
17:00 |
FC Fredericia |
- |
Fremad Amager |
3:1 (1:0)
|
|
|
Ecuador > Serie B 2020
|
|
01:00 |
Atlético Porteño |
- |
Santa Rita |
1:0 (1:0)
|
|
18:00 |
Gualaceo SC |
- |
Manta |
0:1 (0:0)
|
|
|
Egypt > Premiership 2019/2020
|
|
17:00 |
Al Masry Club |
- |
Tala'ea El Gaish SC |
0:0 (0:0)
|
|
|
England > League Cup 2020/2021 > 2. Round
|
|
17:30 |
Burnley FC |
- |
Sheffield United |
5:4 (0:1, 1:1) pso
|
|
19:00 |
Wolverhampton Wanderers |
- |
Stoke City |
0:1 (0:0)
|
|
19:45 |
Brighton & Hove Albion |
- |
Portsmouth FC |
4:0 (1:0)
|
|
|
Finland > Veikkausliiga 2020
|
|
16:30 |
FC Lahti |
- |
TPS Turku |
1:1 (0:0)
|
|
|
France > Ligue 1 2020/2021
|
|
20:00 |
Olympique Marseille |
- |
AS Saint-Étienne |
0:2 (0:1)
|
|
|
Georgia > David Kipiani Cup 2020 > Round of 16
|
|
12:30 |
FC Gareji Sagarejo |
- |
Samgurali Tskhaltubo |
0:2 |
|
|
Germany > Hessenliga 2020/2021
|
|
18:30 |
VfB Ginsheim |
- |
Türk Gücü Friedberg |
0:3 (0:2)
|
|
|
Iceland > Úrvalsdeild 2020
|
|
17:30 |
ÍA Akranes |
- |
Valur Reykjavík |
2:4 (0:3)
|
|
17:30 |
FH Hafnarfjörður |
- |
Víkingur Reykjavík |
1:0 (1:0)
|
|
|
Iceland > 1. deild 2020
|
|
17:30 |
UMF Grindavík |
- |
Leiknir Reykjavík |
1:1 |
|
17:30 |
Keflavík ÍF |
- |
Fram Reykjavík |
1:1 |
|
|
Liechtenstein > FL 1 Cup 2020/2021 > 2. Round
|
|
19:00 |
FC Ruggell II |
- |
FC Triesen |
3:4 pso |
|
|
Mexico > Liga de Expansión 2020/2021 Apertura
|
|
01:05 |
Pumas Tabasco |
- |
Club Celaya |
1:2 (0:0)
|
|
03:05 |
Dorados de Sinaloa |
- |
Correcaminos UAT |
2:2 (1:2)
|
|
|
Mexico > Women Liga MX Femenil 2020/2021 Apertura
|
|
03:00 |
Club Tijuana |
- |
Gallos Blancos |
0:3 (0:1)
|
|
16:00 |
Mazatlán FC |
- |
Deportivo Toluca |
1:0 (1:0)
|
|
17:00 |
FC Juárez |
- |
CF Monterrey |
0:5 (0:2)
|
|
18:00 |
Puebla FC |
- |
Club León |
0:0 (0:0)
|
|
22:00 |
Club Necaxa |
- |
Atlas Guadalajara |
0:3 (0:1)
|
|
|
Peru > Primera División 2020 Apertura
|
|
19:00 |
Universidad Técnica |
- |
Academia Cantolao |
3:1 (1:1)
|
|
21:30 |
Universidad Cesar Vallejo |
- |
Sport Boys |
2:0 (1:0)
|
|
|
Portugal > U23 Liga Revelação 2020/2021
|
|
11:00 |
FC Famalicão |
- |
Vitória Guimarães |
3:1 (0:0)
|
|
17:00 |
Boavista |
- |
Sporting Braga |
2:4 (1:3)
|
|
17:15 |
Portimonense SC |
- |
SL Benfica |
0:1 (0:1)
|
|
|
Russia > Kubok 2020/2021 > Group 6
|
|
13:00 |
FK Znamya Noginsk |
- |
Akhmat Grozny |
0:3 (0:2)
|
|
|
Slovakia > Slovensky Pohar 2020/2021 > 3. Round
|
|
15:00 |
ŠK 2020 Šašová |
- |
Jednota Málinec |
3:1 (0:0, 0:0) pso |
|
|
Sweden > Allsvenskan 2020
|
|
18:00 |
Falkenbergs FF |
- |
Varbergs BoIS |
2:0 (1:0)
|
|
18:00 |
IF Elfsborg |
- |
Mjällby AIF |
2:2 (1:1)
|
|
|
Sweden > Superettan 2020
|
|
18:00 |
Ljungskile SK |
- |
Norrby IF |
1:1 (0:0)
|
|
18:00 |
Västerås SK |
- |
AFC Eskilstuna |
0:1 (0:0)
|
|
|
Ukraine > Kubok 2020/2021 > 2. Round
|
|
15:00 |
Epitsentr Dunaivtsi |
- |
Niva Ternopil |
3:0 (1:0)
|
|
16:00 |
Metalurg Zaporizhya |
- |
Hirnyk-Sport |
1:4 (0:1)
|
|
|
USA > Major League Soccer 2020
|
|
01:30 |
FC Dallas |
- |
Colorado Rapids |
4:1 (1:0)
|
|
02:30 |
Vancouver Whitecaps |
- |
Impact de Montréal |
3:1 (2:0)
|
|
|
USA > USL Championship 2020
|
|
00:00 |
Hartford Athletic |
- |
New York RB II |
3:1 (2:0)
|
|
00:00 |
Indy Eleven |
- |
Louisville City FC |
0:2 (0:1)
|
|
00:30 |
Atlanta United II |
- |
Tampa Bay Rowdies |
1:2 (0:0)
|
|
00:30 |
Philadelphia Union 2 |
- |
Loudoun United |
4:0 (3:0)
|
|
00:30 |
Miami FC |
- |
Birmingham Legion |
0:4 (0:3)
|
|
02:00 |
El Paso Locomotive |
- |
Colorado Springs Switchbacks |
2:1 (0:0)
|
|
02:00 |
San Antonio FC |
- |
Austin Bold |
3:2 (1:0)
|
|
03:00 |
Real Monarchs SLC |
- |
Portland Timbers 2 |
1:2 (1:0)
|
|
|
Uzbekistan > Super League 2020
|
|
13:00 |
Surkhon Termez FK |
- |
Qizilqum Zarafshon |
0:0 (0:0) |
|
15:00 |
FC AGMK |
- |
So’g’diyona PFK |
1:1 (0:0) |
|