1. Round
23/01/2017 22:00 Universitario Sucre - Montevideo Wanderers 3:2 (2:1)
22:15 Deportivo Capiatá - Deportivo Táchira 1:0 (1:0)
24/01/2017 00:15 Deportivo Municipal - Independiente del Valle 0:1 (0:1)
27/01/2017 22:15 Montevideo Wanderers - Universitario Sucre 5:2 (2:1)
28/01/2017 00:15 Independiente del Valle - Deportivo Municipal 2:2 (0:1)
00:45 Deportivo Táchira - Deportivo Capiatá 0:0 (0:0)
2. Round
31/01/2017 23:00 CA Cerro - Unión Española 2:3 (1:2)
01/02/2017 00:15 Carabobo FC - Atlético Junior 0:1 (0:1)
01:00 Atlético Tucumán - El Nacional 2:2 (1:1)
23:45 Atlético Paranaense - Millonarios 1:0 (0:0)
23:45 Botafogo RJ - Colo-Colo 2:1 (2:0)
02/02/2017 22:15 Montevideo Wanderers - The Strongest 0:2 (0:1)
03/02/2017 00:00 Independiente del Valle - Club Olimpia 1:0 (1:0)
00:15 Deportivo Capiatá - Universitario de Deportes 1:3 (0:2)
08/02/2017 00:00 Atlético Junior - Carabobo FC 3:0 (2:0)
00:15 Unión Española - CA Cerro 2:0 (1:0)
00:15 El Nacional - Atlético Tucumán 0:1 (0:0)
23:45 Millonarios - Atlético Paranaense 2:4 (0:0, 1:0) pso
23:45 Colo-Colo - Botafogo RJ 1:1 (1:0)
09/02/2017 22:15 The Strongest - Montevideo Wanderers 4:0 (2:0)
23:45 Club Olimpia - Independiente del Valle 3:1 (2:1)
10/02/2017 00:15 Universitario de Deportes - Deportivo Capiatá 0:3 (0:2)
3. Round
15/02/2017 23:45 Atlético Paranaense - Deportivo Capiatá 3:3 (1:1)
23:45 Botafogo RJ - Club Olimpia 1:0 (1:0)
16/02/2017 22:15 Atlético Junior - Atlético Tucumán 1:0 (0:0)
17/02/2017 00:00 Unión Española - The Strongest 1:1 (0:1)
23/02/2017 00:45 Deportivo Capiatá - Atlético Paranaense 0:1 (0:1)
00:45 Club Olimpia - Botafogo RJ 1:3 (0:0, 1:0) pso
22:15 Atlético Tucumán - Atlético Junior 3:1 (3:0)
24/02/2017 00:00 The Strongest - Unión Española 5:0 (2:0)
Group 1
15/03/2017 00:00 Botafogo RJ - Estudiantes 2:1 (1:0)
00:45 Barcelona SC - Atlético Nacional 2:1 (2:1)
12/04/2017 01:00 Estudiantes - Barcelona SC 0:2 (0:0)
14/04/2017 01:45 Atlético Nacional - Botafogo RJ 0:2 (0:1)
19/04/2017 23:30 Estudiantes - Atlético Nacional 1:0 (1:0)
21/04/2017 01:45 Barcelona SC - Botafogo RJ 1:1 (1:0)
03/05/2017 01:00 Atlético Nacional - Estudiantes 4:1 (2:0)
01:45 Botafogo RJ - Barcelona SC 0:2 (0:2)
18/05/2017 23:30 Barcelona SC - Estudiantes 0:3 (0:1)
19/05/2017 01:45 Botafogo RJ - Atlético Nacional 1:0 (0:0)
26/05/2017 01:45 Atlético Nacional - Barcelona SC 3:1 (2:1)
01:45 Estudiantes - Botafogo RJ 1:0 (1:0)
Group 2
10/03/2017 00:00 The Strongest - Santa Fe 2:0 (0:0)
00:45 Sporting Cristal - Santos FC 1:1 (1:0)
17/03/2017 00:45 Santa Fe - Sporting Cristal 3:0 (1:0)
00:45 Santos FC - The Strongest 2:0 (1:0)
19/04/2017 01:45 Sporting Cristal - The Strongest 0:0 (0:0)
20/04/2017 01:45 Santa Fe - Santos FC 0:0 (0:0)
04/05/2017 23:30 The Strongest - Sporting Cristal 5:1 (3:0)
05/05/2017 01:45 Santos FC - Santa Fe 3:2 (2:2)
17/05/2017 23:30 Sporting Cristal - Santa Fe 0:2 (0:1)
23:30 The Strongest - Santos FC 1:1 (1:0)
24/05/2017 01:45 Santos FC - Sporting Cristal 4:0 (2:0)
01:45 Santa Fe - The Strongest 1:1 (1:1)
Group 3
14/03/2017 22:30 FBC Melgar - CS Emelec 1:0 (0:0)
16/03/2017 00:00 Independiente Medellín - River Plate 1:3 (0:2)
13/04/2017 23:30 CS Emelec - Independiente Medellín 1:0 (0:0)
14/04/2017 01:00 River Plate - FBC Melgar 4:2 (3:2)
21/04/2017 01:00 Independiente Medellín - FBC Melgar 2:0 (1:0)
27/04/2017 01:00 FBC Melgar - Independiente Medellín 1:2 (0:0)
28/04/2017 01:00 CS Emelec - River Plate 1:2 (1:1)
10/05/2017 23:15 River Plate - CS Emelec 1:1 (0:0)
17/05/2017 03:15 Independiente Medellín - CS Emelec 1:2 (1:2)
19/05/2017 01:00 FBC Melgar - River Plate 2:3 (1:2)
25/05/2017 23:30 River Plate - Independiente Medellín 1:2 (0:0)
23:30 CS Emelec - FBC Melgar 3:0 (1:0)
Group 4
08/03/2017 00:00 Atlético Paranaense - Universidad Católica 2:2 (1:0)
09/03/2017 00:45 Flamengo RJ - San Lorenzo 4:0 (0:0)
15/03/2017 22:30 San Lorenzo - Atlético Paranaense 0:1 (0:1)
16/03/2017 00:45 Universidad Católica - Flamengo RJ 1:0 (0:0)
13/04/2017 01:00 Universidad Católica - San Lorenzo 1:1 (0:1)
01:45 Flamengo RJ - Atlético Paranaense 2:1 (2:0)
26/04/2017 01:00 San Lorenzo - Universidad Católica 2:1 (1:0)
27/04/2017 01:45 Atlético Paranaense - Flamengo RJ 2:1 (1:0)
04/05/2017 01:00 Atlético Paranaense - San Lorenzo 0:3 (0:1)
01:45 Flamengo RJ - Universidad Católica 3:1 (0:0)
18/05/2017 01:45 San Lorenzo - Flamengo RJ 2:1 (0:1)
01:45 Universidad Católica - Atlético Paranaense 2:3 (1:0)
Group 5
07/03/2017 22:30 Jorge Wilstermann - CA Peñarol 6:2 (3:0)
09/03/2017 00:45 Atlético Tucumán - SE Palmeiras 1:1 (1:1)
16/03/2017 00:45 SE Palmeiras - Jorge Wilstermann 1:0 (0:0)
17/03/2017 00:00 CA Peñarol - Atlético Tucumán 2:1 (0:0)
11/04/2017 23:30 Jorge Wilstermann - Atlético Tucumán 2:1 (0:0)
13/04/2017 01:45 SE Palmeiras - CA Peñarol 3:2 (0:1)
25/04/2017 23:30 Atlético Tucumán - Jorge Wilstermann 2:1 (0:0)
27/04/2017 01:45 CA Peñarol - SE Palmeiras 2:3 (2:0)
02/05/2017 23:30 Atlético Tucumán - CA Peñarol 2:1 (0:0)
04/05/2017 01:45 Jorge Wilstermann - SE Palmeiras 3:2 (2:1)
25/05/2017 01:45 CA Peñarol - Jorge Wilstermann 2:0 (2:0)
01:45 SE Palmeiras - Atlético Tucumán 3:1 (1:0)
Group 6
08/03/2017 22:30 CD Godoy Cruz - Atlético Mineiro 1:1 (1:0)
22:30 Sport Boys Warnes - Libertad 3:3 (1:1)
11/04/2017 23:30 Libertad - CD Godoy Cruz 1:2 (1:1)
13/04/2017 23:30 Atlético Mineiro - Sport Boys Warnes 5:2 (1:1)
20/04/2017 01:45 Libertad - Atlético Mineiro 1:0 (1:0)
23:30 CD Godoy Cruz - Sport Boys Warnes 2:0 (0:0)
26/04/2017 23:30 Atlético Mineiro - Libertad 2:0 (0:0)
28/04/2017 01:45 Sport Boys Warnes - CD Godoy Cruz 1:3 (0:1)
03/05/2017 23:30 Sport Boys Warnes - Atlético Mineiro 1:5 (1:2)
05/05/2017 01:00 CD Godoy Cruz - Libertad 1:1 (1:1)
17/05/2017 01:00 Libertad - Sport Boys Warnes 1:1 (1:0)
01:00 Atlético Mineiro - CD Godoy Cruz 4:1 (3:0)
Group 7
08/03/2017 00:45 Zulia FC - Chapecoense 1:2 (0:1)
10/03/2017 00:00 CA Lanús - Nacional 0:1 (0:1)
15/03/2017 22:30 Nacional - Zulia FC 0:1 (0:1)
16/03/2017 22:30 Chapecoense - CA Lanús 1:3 (0:0)
19/04/2017 01:00 CA Lanús - Zulia FC 5:0 (1:0)
01:45 Chapecoense - Nacional 1:1 (1:1)
27/04/2017 23:30 Nacional - Chapecoense 3:0 (1:0)
23:30 Zulia FC - CA Lanús 1:1 (1:0)
16/05/2017 23:30 Zulia FC - Nacional 0:0 (0:0)
18/05/2017 01:45 CA Lanús - Chapecoense 3:0
23/05/2017 23:30 Nacional - CA Lanús 0:1 (0:1)
23:30 Chapecoense - Zulia FC 2:1 (0:1)
Group 8
07/03/2017 20:15 Deportes Iquique - Guaraní 0:1 (0:0)
09/03/2017 22:30 Zamora FC - Grêmio Porto Alegre 0:2 (0:1)
12/04/2017 01:45 Grêmio Porto Alegre - Deportes Iquique 3:2 (3:0)
23:30 Guaraní - Zamora FC 3:1 (1:1)
20/04/2017 01:00 Zamora FC - Deportes Iquique 1:4 (0:2)
23:30 Guaraní - Grêmio Porto Alegre 1:1 (0:0)
25/04/2017 21:15 Deportes Iquique - Zamora FC 4:3 (1:0)
28/04/2017 01:45 Grêmio Porto Alegre - Guaraní 4:1 (3:1)
03/05/2017 23:30 Deportes Iquique - Grêmio Porto Alegre 2:1 (1:1)
05/05/2017 01:45 Zamora FC - Guaraní 1:3 (1:2)
26/05/2017 01:45 Guaraní - Deportes Iquique 0:0 (0:0)
01:45 Grêmio Porto Alegre - Zamora FC 4:0 (3:0)
Round of 16
04/07/2017 23:15 CD Godoy Cruz - Grêmio Porto Alegre 0:1 (0:1)
05/07/2017 01:45 Guaraní - River Plate 0:2 (0:1)
23:15 Atlético Paranaense - Santos FC 2:3 (1:1)
06/07/2017 01:45 Barcelona SC - SE Palmeiras 1:0 (0:0)
01:45 Jorge Wilstermann - Atlético Mineiro 1:0 (1:0)
23:15 The Strongest - CA Lanús 1:1 (0:1)
07/07/2017 01:45 Nacional - Botafogo RJ 0:1 (0:1)
01:45 CS Emelec - San Lorenzo 0:1 (0:1)
08/08/2017 23:15 CA Lanús - The Strongest 1:0 (0:0)
09/08/2017 01:45 River Plate - Guaraní 1:1 (0:1)
23:15 Grêmio Porto Alegre - CD Godoy Cruz 2:1 (1:1)
10/08/2017 01:45 SE Palmeiras - Barcelona SC 4:5 (0:0, 1:0) pso
01:45 Atlético Mineiro - Jorge Wilstermann 0:0 (0:0)
23:15 Botafogo RJ - Nacional 2:0 (2:0)
11/08/2017 01:45 Santos FC - Atlético Paranaense 1:0 (0:0)
01:45 San Lorenzo - CS Emelec 5:4 (0:0, 0:1) pso
Quarter-finals
13/09/2017 23:15 San Lorenzo - CA Lanús 2:0 (1:0)
14/09/2017 01:45 Barcelona SC - Santos FC 1:1 (0:0)
01:45 Botafogo RJ - Grêmio Porto Alegre 0:0 (0:0)
15/09/2017 01:45 Jorge Wilstermann - River Plate 3:0 (1:0)
21/09/2017 01:45 Santos FC - Barcelona SC 0:1 (0:0)
01:45 Grêmio Porto Alegre - Botafogo RJ 1:0 (0:0)
23:15 River Plate - Jorge Wilstermann 8:0 (4:0)
22/09/2017 01:45 CA Lanús - San Lorenzo 4:3 (2:0, 2:0) pso
Semi-finals
24/10/2017 23:15 River Plate - CA Lanús 1:0 (0:0)
26/10/2017 00:45 Barcelona SC - Grêmio Porto Alegre 0:3 (0:2)
01/11/2017 00:15 CA Lanús - River Plate 4:2 (1:2)
23:45 Grêmio Porto Alegre - Barcelona SC 0:1 (0:1)
Final
22/11/2017 23:45 Grêmio Porto Alegre - CA Lanús 1:0 (0:0)
29/11/2017 23:45 CA Lanús - Grêmio Porto Alegre 1:2 (0:2)