1. Round
12/08/1989 14:00 BSG Energie Cottbus - FC Karl-Marx-Stadt 0:0 (0:0)
14:00 FC Carl Zeiss Jena - 1. FC Magdeburg 0:2 (0:1)
14:00 Hansa Rostock - BSG Stahl Brandenburg 1:0 (0:0)
14:00 BFC Dynamo - Rot-Weiß Erfurt 2:2 (2:1)
14:00 Stahl Eisenhüttenstadt - BSG Wismut Aue 0:0 (0:0)
14:00 1. FC Lok Leipzig - BSG Fortschritt Bischofswerda 3:1 (2:0)
14:00 Dynamo Dresden - HFC Chemie 2:0 (0:0)
2. Round
19/08/1989 14:00 1. FC Magdeburg - Hansa Rostock 2:1 (0:1)
14:00 BSG Energie Cottbus - FC Carl Zeiss Jena 1:0 (0:0)
14:00 BSG Stahl Brandenburg - BFC Dynamo 1:1 (0:0)
14:00 Rot-Weiß Erfurt - Stahl Eisenhüttenstadt 0:0 (0:0)
14:00 BSG Wismut Aue - 1. FC Lok Leipzig 0:1 (0:0)
14:00 BSG Fortschritt Bischofswerda - Dynamo Dresden 0:1 (0:0)
14:00 HFC Chemie - FC Karl-Marx-Stadt 4:0 (2:0)
3. Round
01/09/1989 17:00 FC Karl-Marx-Stadt - Dynamo Dresden 1:1 (0:1)
17:00 FC Carl Zeiss Jena - HFC Chemie 2:0 (1:0)
17:00 Hansa Rostock - BSG Energie Cottbus 3:0 (2:0)
17:00 BFC Dynamo - 1. FC Magdeburg 2:1 (0:0)
17:00 Stahl Eisenhüttenstadt - BSG Stahl Brandenburg 3:1 (2:1)
17:00 1. FC Lok Leipzig - Rot-Weiß Erfurt 2:1 (1:0)
17:00 BSG Fortschritt Bischofswerda - BSG Wismut Aue 1:0 (0:0)
4. Round
09/09/1989 14:00 Dynamo Dresden - BSG Wismut Aue 3:0 (2:0)
14:00 BSG Energie Cottbus - BFC Dynamo 2:2 (0:2)
14:00 FC Karl-Marx-Stadt - FC Carl Zeiss Jena 3:0 (1:0)
14:00 HFC Chemie - Hansa Rostock 1:1 (0:0)
14:00 Rot-Weiß Erfurt - BSG Fortschritt Bischofswerda 3:0 (0:0)
14:00 1. FC Magdeburg - Stahl Eisenhüttenstadt 2:1 (1:0)
14:00 BSG Stahl Brandenburg - 1. FC Lok Leipzig 1:1 (1:1)
5. Round
16/09/1989 14:00 BSG Wismut Aue - Rot-Weiß Erfurt 3:0 (0:0)
14:00 FC Carl Zeiss Jena - Dynamo Dresden 1:1 (0:1)
14:00 Hansa Rostock - FC Karl-Marx-Stadt 2:2 (1:0)
14:00 BFC Dynamo - HFC Chemie 3:1 (2:0)
14:00 Stahl Eisenhüttenstadt - BSG Energie Cottbus 1:1 (1:1)
14:00 1. FC Lok Leipzig - 1. FC Magdeburg 1:2 (1:1)
14:00 BSG Fortschritt Bischofswerda - BSG Stahl Brandenburg 1:1 (0:1)
6. Round
22/09/1989 17:00 FC Karl-Marx-Stadt - BFC Dynamo 0:0 (0:0)
17:00 Dynamo Dresden - Rot-Weiß Erfurt 3:1 (1:0)
17:00 FC Carl Zeiss Jena - Hansa Rostock 2:1 (2:0)
23/09/1989 14:00 BSG Energie Cottbus - 1. FC Lok Leipzig 1:0 (0:0)
14:00 1. FC Magdeburg - BSG Fortschritt Bischofswerda 4:0 (0:0)
14:00 HFC Chemie - Stahl Eisenhüttenstadt 2:2 (2:1)
14:00 BSG Stahl Brandenburg - BSG Wismut Aue 4:2 (2:2)
7. Round
13/10/1989 17:00 BSG Wismut Aue - 1. FC Magdeburg 0:0 (0:0)
17:00 Hansa Rostock - Dynamo Dresden 0:0 (0:0)
17:00 BFC Dynamo - FC Carl Zeiss Jena 2:0 (1:0)
14/10/1989 13:00 Stahl Eisenhüttenstadt - FC Karl-Marx-Stadt 0:0 (0:0)
13:00 BSG Fortschritt Bischofswerda - BSG Energie Cottbus 1:4 (0:2)
13:00 1. FC Lok Leipzig - HFC Chemie 1:0 (1:0)
14:00 Rot-Weiß Erfurt - BSG Stahl Brandenburg 0:0 (0:0)
8. Round
20/10/1989 13:00 BSG Energie Cottbus - BSG Wismut Aue 2:1 (0:0)
17:00 FC Carl Zeiss Jena - Stahl Eisenhüttenstadt 1:1 (1:1)
17:00 Hansa Rostock - BFC Dynamo 3:1 (1:0)
17:00 Dynamo Dresden - BSG Stahl Brandenburg 3:2 (2:0)
21/10/1989 14:00 HFC Chemie - BSG Fortschritt Bischofswerda 4:0 (2:0)
14:00 1. FC Magdeburg - Rot-Weiß Erfurt 1:0 (0:0)
22/10/1989 13:00 FC Karl-Marx-Stadt - 1. FC Lok Leipzig 2:1 (1:0)
9. Round
28/10/1989 13:00 Stahl Eisenhüttenstadt - Hansa Rostock 1:1 (0:0)
13:00 1. FC Lok Leipzig - FC Carl Zeiss Jena 1:0 (1:0)
13:00 BSG Fortschritt Bischofswerda - FC Karl-Marx-Stadt 1:2 (0:0)
13:00 BSG Stahl Brandenburg - 1. FC Magdeburg 0:1 (0:0)
14:00 BSG Wismut Aue - HFC Chemie 1:1 (0:0)
14:00 Rot-Weiß Erfurt - BSG Energie Cottbus 2:2 (2:2)
14:00 BFC Dynamo - Dynamo Dresden 1:1 (0:1)
10. Round
04/11/1989 12:00 BSG Energie Cottbus - BSG Stahl Brandenburg 3:1 (2:1)
08/11/1989 17:00 FC Carl Zeiss Jena - BSG Fortschritt Bischofswerda 1:0 (1:0)
17:00 FC Karl-Marx-Stadt - BSG Wismut Aue 1:0 (0:0)
17:00 Hansa Rostock - 1. FC Lok Leipzig 3:3 (1:2)
17:00 Dynamo Dresden - 1. FC Magdeburg 3:1 (2:0)
17:00 HFC Chemie - Rot-Weiß Erfurt 3:0 (0:0)
17:00 BFC Dynamo - Stahl Eisenhüttenstadt 0:0 (0:0)
11. Round
18/11/1989 12:00 Stahl Eisenhüttenstadt - Dynamo Dresden 2:2 (0:0)
12:30 1. FC Lok Leipzig - BFC Dynamo 1:2 (0:1)
12:30 BSG Fortschritt Bischofswerda - Hansa Rostock 1:4 (0:3)
12:30 BSG Stahl Brandenburg - HFC Chemie 1:1 (0:1)
14:00 BSG Wismut Aue - FC Carl Zeiss Jena 0:0 (0:0)
14:00 Rot-Weiß Erfurt - FC Karl-Marx-Stadt 1:0 (1:0)
14:00 1. FC Magdeburg - BSG Energie Cottbus 4:1 (2:1)
12. Round
24/11/1989 17:00 Hansa Rostock - BSG Wismut Aue 2:1 (0:1)
17:00 FC Carl Zeiss Jena - Rot-Weiß Erfurt 1:0 (0:0)
25/11/1989 12:00 Stahl Eisenhüttenstadt - 1. FC Lok Leipzig 2:2 (1:2)
12:00 FC Karl-Marx-Stadt - BSG Stahl Brandenburg 3:0 (1:0)
14:00 Dynamo Dresden - BSG Energie Cottbus 3:0 (1:0)
14:00 BFC Dynamo - BSG Fortschritt Bischofswerda 1:0 (0:0)
14:00 HFC Chemie - 1. FC Magdeburg 0:5 (0:1)
13. Round
01/12/1989 17:00 BSG Wismut Aue - BFC Dynamo 0:0 (0:0)
17:00 1. FC Magdeburg - FC Karl-Marx-Stadt 1:1 (0:1)
02/12/1989 14:00 BSG Energie Cottbus - HFC Chemie 1:1 (1:0)
14:00 BSG Fortschritt Bischofswerda - Stahl Eisenhüttenstadt 2:0 (0:0)
14:00 Rot-Weiß Erfurt - Hansa Rostock 0:1 (0:0)
14:00 BSG Stahl Brandenburg - FC Carl Zeiss Jena 4:0 (1:0)
05/12/1989 17:00 1. FC Lok Leipzig - Dynamo Dresden 1:1 (0:0)
14. Round
23/02/1990 17:00 1. FC Magdeburg - FC Carl Zeiss Jena 0:2 (0:0)
17:00 BSG Wismut Aue - Stahl Eisenhüttenstadt 2:1 (1:0)
24/02/1990 14:00 Chemnitzer FC - BSG Energie Cottbus 3:1 (2:1)
14:00 BSG Stahl Brandenburg - Hansa Rostock 1:1 (1:1)
14:00 Rot-Weiß Erfurt - BFC Dynamo 1:3 (0:0)
14:00 BSG Fortschritt Bischofswerda - 1. FC Lok Leipzig 2:1 (0:1)
14:00 HFC Chemie - Dynamo Dresden 2:2 (0:2)
15. Round
03/03/1990 14:00 Hansa Rostock - 1. FC Magdeburg 0:0 (0:0)
14:00 FC Carl Zeiss Jena - BSG Energie Cottbus 1:0 (0:0)
14:00 BFC Dynamo - BSG Stahl Brandenburg 5:1 (3:0)
14:00 Stahl Eisenhüttenstadt - Rot-Weiß Erfurt 2:2 (1:1)
14:00 1. FC Lok Leipzig - BSG Wismut Aue 2:1 (1:1)
14:00 Dynamo Dresden - BSG Fortschritt Bischofswerda 3:0 (1:0)
14:00 Chemnitzer FC - HFC Chemie 4:0 (4:0)
16. Round
09/03/1990 17:00 HFC Chemie - FC Carl Zeiss Jena 1:1 (0:0)
17:00 Rot-Weiß Erfurt - 1. FC Lok Leipzig 2:0 (2:0)
10/03/1990 14:00 Dynamo Dresden - Chemnitzer FC 2:0 (2:0)
14:00 BSG Energie Cottbus - Hansa Rostock 3:1 (1:0)
14:00 1. FC Magdeburg - BFC Dynamo 3:1 (2:0)
14:00 BSG Stahl Brandenburg - Stahl Eisenhüttenstadt 0:0 (0:0)
14:00 BSG Wismut Aue - BSG Fortschritt Bischofswerda 1:3 (0:2)
17. Round
17/03/1990 14:00 BSG Wismut Aue - Dynamo Dresden 1:1 (1:0)
14:00 BFC Dynamo - BSG Energie Cottbus 1:1 (1:0)
14:00 FC Carl Zeiss Jena - Chemnitzer FC 1:1 (0:1)
14:00 Hansa Rostock - HFC Chemie 2:1 (2:0)
14:00 BSG Fortschritt Bischofswerda - Rot-Weiß Erfurt 2:1 (2:1)
14:00 Stahl Eisenhüttenstadt - 1. FC Magdeburg 0:0 (0:0)
14:00 1. FC Lok Leipzig - BSG Stahl Brandenburg 0:1 (0:0)
18. Round
23/03/1990 17:00 Dynamo Dresden - FC Carl Zeiss Jena 0:4 (0:1)
17:00 Chemnitzer FC - Hansa Rostock 1:0 (0:0)
17:00 1. FC Magdeburg - 1. FC Lok Leipzig 2:2 (1:1)
24/03/1990 14:00 Rot-Weiß Erfurt - BSG Wismut Aue 1:1 (1:0)
14:00 HFC Chemie - BFC Dynamo 1:2 (0:1)
14:00 BSG Energie Cottbus - Stahl Eisenhüttenstadt 3:1 (1:0)
14:00 BSG Stahl Brandenburg - BSG Fortschritt Bischofswerda 0:2 (0:1)
19. Round
03/04/1990 16:00 1. FC Lok Leipzig - BSG Energie Cottbus 2:0 (0:0)
16:00 BSG Fortschritt Bischofswerda - 1. FC Magdeburg 0:1 (0:0)
16:00 Stahl Eisenhüttenstadt - HFC Chemie 0:1 (0:0)
17:00 BSG Wismut Aue - BSG Stahl Brandenburg 0:3 (0:1)
17:00 BFC Dynamo - Chemnitzer FC 0:0 (0:0)
17:00 Rot-Weiß Erfurt - Dynamo Dresden 2:0 (1:0)
17:00 Hansa Rostock - FC Carl Zeiss Jena 0:1 (0:0)
20. Round
06/04/1990 17:00 Chemnitzer FC - Stahl Eisenhüttenstadt 1:0 (0:0)
17:00 1. FC Magdeburg - BSG Wismut Aue 1:0 (1:0)
17:00 HFC Chemie - 1. FC Lok Leipzig 1:0 (1:0)
07/04/1990 14:00 BSG Stahl Brandenburg - Rot-Weiß Erfurt 1:1 (0:1)
14:00 BSG Energie Cottbus - BSG Fortschritt Bischofswerda 3:0 (1:0)
14:00 FC Carl Zeiss Jena - BFC Dynamo 1:1 (1:0)
14:00 Dynamo Dresden - Hansa Rostock 1:1 (1:0)
21. Round
20/04/1990 17:00 BFC Dynamo - Hansa Rostock 3:0 (2:0)
21/04/1990 14:00 Stahl Eisenhüttenstadt - FC Carl Zeiss Jena 1:2 (1:1)
14:00 1. FC Lok Leipzig - Chemnitzer FC 1:2 (0:0)
14:00 BSG Fortschritt Bischofswerda - HFC Chemie 0:4 (0:3)
14:00 BSG Wismut Aue - BSG Energie Cottbus 2:1 (1:0)
14:00 Rot-Weiß Erfurt - 1. FC Magdeburg 1:1 (0:1)
14:00 BSG Stahl Brandenburg - Dynamo Dresden 2:2 (2:1)
22. Round
28/04/1990 14:00 Hansa Rostock - Stahl Eisenhüttenstadt 1:0 (0:0)
14:00 FC Carl Zeiss Jena - 1. FC Lok Leipzig 0:0 (0:0)
14:00 Chemnitzer FC - BSG Fortschritt Bischofswerda 2:1 (1:0)
14:00 HFC Chemie - BSG Wismut Aue 3:1 (0:1)
14:00 BSG Energie Cottbus - Rot-Weiß Erfurt 4:2 (1:1)
14:00 1. FC Magdeburg - BSG Stahl Brandenburg 1:1 (0:1)
14:00 Dynamo Dresden - BFC Dynamo 6:1 (3:1)
23. Round
04/05/1990 17:00 BSG Fortschritt Bischofswerda - FC Carl Zeiss Jena 1:4 (1:1)
17:00 BSG Wismut Aue - Chemnitzer FC 1:1 (1:0)
17:00 1. FC Lok Leipzig - Hansa Rostock 2:2 (1:1)
17:00 BSG Stahl Brandenburg - BSG Energie Cottbus 2:0 (1:0)
17:00 Rot-Weiß Erfurt - HFC Chemie 1:1 (1:0)
17:00 Stahl Eisenhüttenstadt - BFC Dynamo 1:1 (0:0)
05/05/1990 16:00 1. FC Magdeburg - Dynamo Dresden 1:1 (1:1)
24. Round
08/05/1990 17:00 Dynamo Dresden - Stahl Eisenhüttenstadt 2:1 (1:0)
17:00 Hansa Rostock - BSG Fortschritt Bischofswerda 1:2 (0:2)
17:00 FC Carl Zeiss Jena - BSG Wismut Aue 1:0 (1:0)
17:00 Chemnitzer FC - Rot-Weiß Erfurt 2:0 (1:0)
17:00 HFC Chemie - BSG Stahl Brandenburg 1:3 (1:2)
17:00 BSG Energie Cottbus - 1. FC Magdeburg 2:0 (1:0)
18:00 BFC Dynamo - 1. FC Lok Leipzig 1:3 (0:0)
25. Round
18/05/1990 14:00 BSG Energie Cottbus - Dynamo Dresden 0:0 (0:0)
14:00 1. FC Lok Leipzig - Stahl Eisenhüttenstadt 2:0 (2:0)
14:00 BSG Fortschritt Bischofswerda - BFC Dynamo 1:1 (0:1)
14:00 BSG Wismut Aue - Hansa Rostock 3:2 (1:2)
14:00 Rot-Weiß Erfurt - FC Carl Zeiss Jena 4:1 (2:0)
14:00 1. FC Magdeburg - HFC Chemie 3:1 (1:0)
14:00 BSG Stahl Brandenburg - Chemnitzer FC 2:2 (1:2)
26. Round
26/05/1990 14:00 HFC Chemie - BSG Energie Cottbus 3:0 (1:0)
14:00 Dynamo Dresden - 1. FC Lok Leipzig 3:1 (0:1)
14:00 BFC Dynamo - BSG Wismut Aue 1:4 (1:1)
14:00 Chemnitzer FC - 1. FC Magdeburg 1:0 (0:0)
14:00 Stahl Eisenhüttenstadt - BSG Fortschritt Bischofswerda 2:0 (0:0)
14:00 Hansa Rostock - Rot-Weiß Erfurt 4:1 (2:1)
14:00 FC Carl Zeiss Jena - BSG Stahl Brandenburg 2:2 (2:1)