1. Round
28/03/1998 Chernomorets Novorossisk - CSKA Moskva 1:1 (0:1)
Zenit St. Petersburg - Spartak Moskva 2:1 (1:1)
Lokomotiv Moskva - FK Tyumen 4:0 (1:0)
Dinamo Moskva - Baltika Kaliningrad 1:1 (1:0)
Zhemchuzhina Sochi - Krylia Sovetov 0:2 (0:0)
Alania Vladikavkaz - Uralan Elista 1:0 (1:0)
Rostselmash Rostov - Rotor Volgograd (old) 2:2 (0:1)
Shinnik Yaroslavl - Torpedo Moskva 1:0 (0:0)
2. Round
04/04/1998 FK Tyumen - Dinamo Moskva 2:0 (1:0)
CSKA Moskva - Zenit St. Petersburg 1:2 (0:1)
Torpedo Moskva - Chernomorets Novorossisk 2:3 (1:2)
Rotor Volgograd (old) - Shinnik Yaroslavl 6:2 (4:1)
Uralan Elista - Rostselmash Rostov 1:3 (0:2)
Krylia Sovetov - Alania Vladikavkaz 2:2 (1:1)
Baltika Kaliningrad - Zhemchuzhina Sochi 2:1 (1:0)
05/04/1998 Spartak Moskva - Lokomotiv Moskva 2:0 (0:0)
3. Round
11/04/1998 Uralan Elista - Krylia Sovetov 1:0 (1:0)
Shinnik Yaroslavl - Rostselmash Rostov 0:0 (0:0)
Chernomorets Novorossisk - Rotor Volgograd (old) 1:1 (0:1)
Zenit St. Petersburg - Torpedo Moskva 1:1 (0:0)
Zhemchuzhina Sochi - FK Tyumen 0:0 (0:0)
Alania Vladikavkaz - Baltika Kaliningrad 2:0 (0:0)
13/05/1998 Lokomotiv Moskva - CSKA Moskva 2:1 (1:0)
Dinamo Moskva - Spartak Moskva 0:0 (0:0)
4. Round
18/04/1998 Rotor Volgograd (old) - Zenit St. Petersburg 2:1 (0:1)
Shinnik Yaroslavl - Chernomorets Novorossisk 0:0 (0:0)
Baltika Kaliningrad - Uralan Elista 1:1 (0:1)
FK Tyumen - Alania Vladikavkaz 0:2 (0:2)
Spartak Moskva - Zhemchuzhina Sochi 1:1 (1:1)
CSKA Moskva - Dinamo Moskva 1:1 (0:1)
Rostselmash Rostov - Krylia Sovetov 3:0 (2:0)
19/04/1998 Torpedo Moskva - Lokomotiv Moskva 0:0 (0:0)
5. Round
25/04/1998 Chernomorets Novorossisk - Rostselmash Rostov 1:1 (0:0)
Zenit St. Petersburg - Shinnik Yaroslavl 3:0 (2:0)
Lokomotiv Moskva - Rotor Volgograd (old) 0:1 (0:1)
Dinamo Moskva - Torpedo Moskva 0:0 (0:0)
Zhemchuzhina Sochi - CSKA Moskva 2:1 (2:1)
Uralan Elista - FK Tyumen 2:1 (2:0)
Krylia Sovetov - Baltika Kaliningrad 0:0 (0:0)
Alania Vladikavkaz - Spartak Moskva 2:1 (1:0)
6. Round
02/05/1998 Shinnik Yaroslavl - Lokomotiv Moskva 0:1 (0:1)
Chernomorets Novorossisk - Zenit St. Petersburg 0:0 (0:0)
FK Tyumen - Krylia Sovetov 0:3 (0:2)
Spartak Moskva - Uralan Elista 1:0 (1:0)
CSKA Moskva - Alania Vladikavkaz 0:0 (0:0)
Torpedo Moskva - Zhemchuzhina Sochi 0:1 (0:0)
Rostselmash Rostov - Baltika Kaliningrad 0:1 (0:0)
Rotor Volgograd (old) - Dinamo Moskva 0:0 (0:0)
7. Round
09/05/1998 Dinamo Moskva - Shinnik Yaroslavl 1:1 (0:0)
Zhemchuzhina Sochi - Rotor Volgograd (old) 1:1 (0:0)
Alania Vladikavkaz - Torpedo Moskva 0:2 (0:1)
Uralan Elista - CSKA Moskva 1:2 (0:0)
Baltika Kaliningrad - FK Tyumen 2:0 (0:0)
Krylia Sovetov - Spartak Moskva 0:2 (0:1)
Zenit St. Petersburg - Rostselmash Rostov 3:0 (2:0)
Lokomotiv Moskva - Chernomorets Novorossisk 1:1 (1:1)
8. Round
13/05/1998 Rotor Volgograd (old) - Alania Vladikavkaz 1:1 (0:0)
16/05/1998 Shinnik Yaroslavl - Zhemchuzhina Sochi 1:2 (0:0)
Chernomorets Novorossisk - Dinamo Moskva 1:1 (1:0)
Zenit St. Petersburg - Lokomotiv Moskva 2:2 (2:1)
CSKA Moskva - Krylia Sovetov 3:0 (1:0)
Torpedo Moskva - Uralan Elista 1:1 (1:1)
Rostselmash Rostov - FK Tyumen 4:0 (2:0)
08/07/1998 Spartak Moskva - Baltika Kaliningrad 3:0 (1:0)
9. Round
23/05/1998 Alania Vladikavkaz - Shinnik Yaroslavl 1:2 (1:1)
Krylia Sovetov - Torpedo Moskva 2:0 (1:0)
Baltika Kaliningrad - CSKA Moskva 1:1 (0:1)
Lokomotiv Moskva - Rostselmash Rostov 1:1 (1:0)
Dinamo Moskva - Zenit St. Petersburg 0:0 (0:0)
Zhemchuzhina Sochi - Chernomorets Novorossisk 3:1 (1:0)
07/06/1998 Uralan Elista - Rotor Volgograd (old) 2:1 (0:0)
05/07/1998 FK Tyumen - Spartak Moskva 0:6 (0:1)
10. Round
03/06/1998 Rostselmash Rostov - Spartak Moskva 3:3 (3:2)
Rotor Volgograd (old) - Krylia Sovetov 2:1 (2:0)
Shinnik Yaroslavl - Uralan Elista 0:0 (0:0)
Chernomorets Novorossisk - Alania Vladikavkaz 1:2 (1:1)
Zenit St. Petersburg - Zhemchuzhina Sochi 1:0 (1:0)
Lokomotiv Moskva - Dinamo Moskva 1:0 (0:0)
CSKA Moskva - FK Tyumen 3:1 (1:1)
Torpedo Moskva - Baltika Kaliningrad 0:0 (0:0)
11. Round
11/06/1998 Spartak Moskva - CSKA Moskva 2:1 (1:1)
Dinamo Moskva - Rostselmash Rostov 1:2 (0:1)
Zhemchuzhina Sochi - Lokomotiv Moskva 2:0 (2:0)
Alania Vladikavkaz - Zenit St. Petersburg 0:0 (0:0)
Uralan Elista - Chernomorets Novorossisk 1:1 (1:1)
Krylia Sovetov - Shinnik Yaroslavl 1:0 (0:0)
Baltika Kaliningrad - Rotor Volgograd (old) 2:2 (0:1)
FK Tyumen - Torpedo Moskva 1:2 (1:0)
12. Round
17/06/1998 Rotor Volgograd (old) - FK Tyumen 5:1 (3:0)
Shinnik Yaroslavl - Baltika Kaliningrad 3:1 (0:0)
Chernomorets Novorossisk - Krylia Sovetov 4:0 (1:0)
Zenit St. Petersburg - Uralan Elista 2:1 (1:1)
Lokomotiv Moskva - Alania Vladikavkaz 0:0 (0:0)
Dinamo Moskva - Zhemchuzhina Sochi 4:1 (2:0)
Torpedo Moskva - Spartak Moskva 1:1 (0:1)
Rostselmash Rostov - CSKA Moskva 1:0 (1:0)
13. Round
07/06/1998 Baltika Kaliningrad - Chernomorets Novorossisk 1:0 (0:0)
21/06/1998 Zhemchuzhina Sochi - Rostselmash Rostov 0:0 (0:0)
Alania Vladikavkaz - Dinamo Moskva 2:2 (1:0)
Uralan Elista - Lokomotiv Moskva 1:0 (0:0)
Krylia Sovetov - Zenit St. Petersburg 1:2 (0:1)
FK Tyumen - Shinnik Yaroslavl 0:1 (0:0)
Spartak Moskva - Rotor Volgograd (old) 3:1 (0:0)
CSKA Moskva - Torpedo Moskva 1:3 (1:1)
14. Round
24/06/1998 Shinnik Yaroslavl - Spartak Moskva 0:1 (0:1)
Chernomorets Novorossisk - FK Tyumen 4:1 (4:0)
Zenit St. Petersburg - Baltika Kaliningrad 2:2 (2:0)
Lokomotiv Moskva - Krylia Sovetov 1:0 (0:0)
Dinamo Moskva - Uralan Elista 0:3 (0:2)
Zhemchuzhina Sochi - Alania Vladikavkaz 3:0 (2:0)
Rostselmash Rostov - Torpedo Moskva 2:3 (2:1)
Rotor Volgograd (old) - CSKA Moskva 0:0 (0:0)
15. Round
01/07/1998 Krylia Sovetov - Dinamo Moskva 1:0 (1:0)
Baltika Kaliningrad - Lokomotiv Moskva 0:3 (0:1)
FK Tyumen - Zenit St. Petersburg 0:5 (0:2)
Spartak Moskva - Chernomorets Novorossisk 1:0 (1:0)
CSKA Moskva - Shinnik Yaroslavl 0:1 (0:0)
Torpedo Moskva - Rotor Volgograd (old) 2:2 (1:0)
Alania Vladikavkaz - Rostselmash Rostov 0:1 (0:1)
Uralan Elista - Zhemchuzhina Sochi 2:0 (0:0)
16. Round
15/07/1998 CSKA Moskva - Chernomorets Novorossisk 4:1 (1:0)
Spartak Moskva - Zenit St. Petersburg 0:0 (0:0)
FK Tyumen - Lokomotiv Moskva 0:2 (0:2)
Baltika Kaliningrad - Dinamo Moskva 0:2 (0:2)
Krylia Sovetov - Zhemchuzhina Sochi 0:0 (0:0)
Uralan Elista - Alania Vladikavkaz 3:3 (1:2)
Rotor Volgograd (old) - Rostselmash Rostov 5:1 (3:0)
Torpedo Moskva - Shinnik Yaroslavl 0:1 (0:1)
17. Round
22/07/1998 Dinamo Moskva - FK Tyumen 1:0 (0:0)
Zenit St. Petersburg - CSKA Moskva 0:1 (0:0)
Chernomorets Novorossisk - Torpedo Moskva 1:1 (0:0)
Lokomotiv Moskva - Spartak Moskva 0:2 (0:1)
Shinnik Yaroslavl - Rotor Volgograd (old) 2:0 (2:0)
Rostselmash Rostov - Uralan Elista 0:0 (0:0)
Alania Vladikavkaz - Krylia Sovetov 5:0 (1:0)
Zhemchuzhina Sochi - Baltika Kaliningrad 2:1 (0:0)
18. Round
29/07/1998 FK Tyumen - Zhemchuzhina Sochi 0:1 (0:0)
Baltika Kaliningrad - Alania Vladikavkaz 1:3 (0:1)
Krylia Sovetov - Uralan Elista 2:0 (1:0)
Rostselmash Rostov - Shinnik Yaroslavl 3:2 (2:1)
Rotor Volgograd (old) - Chernomorets Novorossisk 3:0 (1:0)
Torpedo Moskva - Zenit St. Petersburg 1:3 (0:1)
CSKA Moskva - Lokomotiv Moskva 0:1 (0:0)
Spartak Moskva - Dinamo Moskva 2:0 (0:0)
19. Round
01/08/1998 Krylia Sovetov - Rostselmash Rostov 1:0 (0:0)
Lokomotiv Moskva - Torpedo Moskva 2:0 (1:0)
Zenit St. Petersburg - Rotor Volgograd (old) 0:1 (0:0)
Chernomorets Novorossisk - Shinnik Yaroslavl 2:1 (1:1)
Uralan Elista - Baltika Kaliningrad 2:1 (0:0)
Alania Vladikavkaz - FK Tyumen 6:0 (4:0)
Zhemchuzhina Sochi - Spartak Moskva 1:4 (0:0)
Dinamo Moskva - CSKA Moskva 0:3 (0:2)
20. Round
07/08/1998 Rotor Volgograd (old) - Lokomotiv Moskva 3:2 (2:0)
Torpedo Moskva - Dinamo Moskva 2:2 (1:2)
08/08/1998 Spartak Moskva - Alania Vladikavkaz 3:1 (2:1)
Rostselmash Rostov - Chernomorets Novorossisk 3:2 (2:0)
Shinnik Yaroslavl - Zenit St. Petersburg 0:0 (0:0)
CSKA Moskva - Zhemchuzhina Sochi 3:0 (2:0)
FK Tyumen - Uralan Elista 1:3 (0:2)
Baltika Kaliningrad - Krylia Sovetov 1:1 (1:1)
21. Round
15/08/1998 Dinamo Moskva - Rotor Volgograd (old) 2:2 (2:1)
Lokomotiv Moskva - Shinnik Yaroslavl 0:0 (0:0)
Zenit St. Petersburg - Chernomorets Novorossisk 0:1 (0:0)
Krylia Sovetov - FK Tyumen 1:0 (0:0)
Alania Vladikavkaz - CSKA Moskva 0:1 (0:0)
Zhemchuzhina Sochi - Torpedo Moskva 0:4 (0:1)
Baltika Kaliningrad - Rostselmash Rostov 3:0 (0:0)
16/08/1998 Uralan Elista - Spartak Moskva 1:0 (1:0)
22. Round
21/08/1998 Rotor Volgograd (old) - Zhemchuzhina Sochi 0:0 (0:0)
22/08/1998 Rostselmash Rostov - Zenit St. Petersburg 1:1 (1:0)
Chernomorets Novorossisk - Lokomotiv Moskva 1:2 (1:1)
Shinnik Yaroslavl - Dinamo Moskva 0:2 (0:0)
Torpedo Moskva - Alania Vladikavkaz 2:0 (1:0)
CSKA Moskva - Uralan Elista 3:0 (1:0)
FK Tyumen - Baltika Kaliningrad 3:2 (2:0)
Spartak Moskva - Krylia Sovetov 2:2 (1:2)
23. Round
30/08/1998 Zhemchuzhina Sochi - Shinnik Yaroslavl 2:2 (1:2)
Dinamo Moskva - Chernomorets Novorossisk 0:0 (0:0)
Lokomotiv Moskva - Zenit St. Petersburg 3:1 (1:1)
Baltika Kaliningrad - Spartak Moskva 1:1 (0:0)
Krylia Sovetov - CSKA Moskva 0:2 (0:1)
Uralan Elista - Torpedo Moskva 3:2 (1:0)
FK Tyumen - Rostselmash Rostov 1:4 (0:0)
Alania Vladikavkaz - Rotor Volgograd (old) 3:1 (1:0)
24. Round
09/09/1998 Chernomorets Novorossisk - Zhemchuzhina Sochi 0:0 (0:0)
Shinnik Yaroslavl - Alania Vladikavkaz 3:2 (3:0)
Rotor Volgograd (old) - Uralan Elista 3:1 (2:1)
Torpedo Moskva - Krylia Sovetov 1:0 (0:0)
CSKA Moskva - Baltika Kaliningrad 2:0 (2:0)
Spartak Moskva - FK Tyumen 7:0 (3:0)
Rostselmash Rostov - Lokomotiv Moskva 2:2 (2:1)
Zenit St. Petersburg - Dinamo Moskva 1:1 (0:1)
25. Round
20/09/1998 Dinamo Moskva - Lokomotiv Moskva 2:1 (2:1)
FK Tyumen - CSKA Moskva 0:4 (0:0)
Baltika Kaliningrad - Torpedo Moskva 0:0 (0:0)
Spartak Moskva - Rostselmash Rostov 1:1 (0:0)
Krylia Sovetov - Rotor Volgograd (old) 0:0 (0:0)
Uralan Elista - Shinnik Yaroslavl 2:1 (1:0)
Alania Vladikavkaz - Chernomorets Novorossisk 3:1 (2:0)
Zhemchuzhina Sochi - Zenit St. Petersburg 2:1 (1:0)
26. Round
26/09/1998 Rostselmash Rostov - Dinamo Moskva 0:0 (0:0)
Rotor Volgograd (old) - Baltika Kaliningrad 1:1 (0:0)
Torpedo Moskva - FK Tyumen 5:1 (2:1)
CSKA Moskva - Spartak Moskva 4:1 (2:0)
Lokomotiv Moskva - Zhemchuzhina Sochi 4:3 (1:0)
Zenit St. Petersburg - Alania Vladikavkaz 2:0 (1:0)
Chernomorets Novorossisk - Uralan Elista 2:0 (2:0)
Shinnik Yaroslavl - Krylia Sovetov 0:0 (0:0)
27. Round
03/10/1998 FK Tyumen - Rotor Volgograd (old) 2:4 (2:2)
Baltika Kaliningrad - Shinnik Yaroslavl 3:1 (3:0)
Krylia Sovetov - Chernomorets Novorossisk 3:0 (1:0)
Uralan Elista - Zenit St. Petersburg 0:3 (0:2)
Zhemchuzhina Sochi - Dinamo Moskva 1:2 (1:0)
CSKA Moskva - Rostselmash Rostov 1:0 (1:0)
04/10/1998 Alania Vladikavkaz - Lokomotiv Moskva 1:2 (1:0)
Spartak Moskva - Torpedo Moskva 1:0 (1:0)
28. Round
17/10/1998 Torpedo Moskva - CSKA Moskva 0:2 (0:0)
Rostselmash Rostov - Zhemchuzhina Sochi 2:0 (1:0)
Dinamo Moskva - Alania Vladikavkaz 4:1 (1:1)
Lokomotiv Moskva - Uralan Elista 3:1 (3:1)
Zenit St. Petersburg - Krylia Sovetov 2:0 (1:0)
Chernomorets Novorossisk - Baltika Kaliningrad 2:1 (0:1)
Shinnik Yaroslavl - FK Tyumen 3:2 (2:1)
Rotor Volgograd (old) - Spartak Moskva 1:2 (1:0)
29. Round
25/10/1998 CSKA Moskva - Rotor Volgograd (old) 2:0 (2:0)
Spartak Moskva - Shinnik Yaroslavl 3:1 (3:0)
FK Tyumen - Chernomorets Novorossisk 0:3 (0:1)
Baltika Kaliningrad - Zenit St. Petersburg 3:2 (2:2)
Krylia Sovetov - Lokomotiv Moskva 1:3 (1:1)
Uralan Elista - Dinamo Moskva 0:1 (0:0)
Alania Vladikavkaz - Zhemchuzhina Sochi 3:0 (1:0)
Torpedo Moskva - Rostselmash Rostov 3:1 (2:1)
30. Round
30/10/1998 Rostselmash Rostov - Alania Vladikavkaz 1:0 (1:0)
Zhemchuzhina Sochi - Uralan Elista 2:6 (1:3)
Dinamo Moskva - Krylia Sovetov 1:1 (1:1)
Lokomotiv Moskva - Baltika Kaliningrad 2:0 (1:0)
Zenit St. Petersburg - FK Tyumen 0:0 (0:0)
Chernomorets Novorossisk - Spartak Moskva 3:1 (2:1)
Shinnik Yaroslavl - CSKA Moskva 1:2 (1:2)
Rotor Volgograd (old) - Torpedo Moskva 1:0 (1:0)