1st(1st leg) CSKA Sofia - FK Haskovo 2009 6:2
2nd (2nd leg) FK Haskovo 2009 - CSKA Sofia 1:1
1st(1st leg): 17/09/2013 15:30 2nd (2nd leg): 12/10/2013 12:00 Winner: CSKA Sofia
1st(1st leg) Akademik Svishtov - FK Sozopol 0:2
2nd (2nd leg) FK Sozopol - Akademik Svishtov 1:1
1st(1st leg): 18/09/2013 15:00 2nd (2nd leg): 23/10/2013 13:00 Winner: FK Sozopol
1st(1st leg) PFC Bansko - Vitosha Bistritsa 1:1
2nd (2nd leg) Vitosha Bistritsa - PFC Bansko 2:0
1st(1st leg): 18/09/2013 15:00 2nd (2nd leg): 13/10/2013 13:00 Winner: Vitosha Bistritsa
1st(1st leg) Lyubimetz 2007 - Lokomotiv Plovdiv 1:1
2nd (2nd leg) Lokomotiv Plovdiv - Lyubimetz 2007 0:0
1st(1st leg): 18/09/2013 15:00 2nd (2nd leg): 13/10/2013 13:00 Winner: Lokomotiv Plovdiv
1st(1st leg) PFC Beroe - Vidima Rakovski 3:0
2nd (2nd leg) Vidima Rakovski - PFC Beroe 2:5 (0:2)
1st(1st leg): 18/09/2013 15:00 2nd (2nd leg): 10/10/2013 13:00 Winner: PFC Beroe
1st(1st leg) Botev Vratsa - PFC Montana 1:0
2nd (2nd leg) PFC Montana - Botev Vratsa 4:2 pso
1st(1st leg): 18/09/2013 15:00 2nd (2nd leg): 12/10/2013 13:00 Winner: PFC Montana
1st(1st leg) Botev Galabovo - FC Rakovski 2011 1:0
2nd (2nd leg) FC Rakovski 2011 - Botev Galabovo 2:0 aet
1st(1st leg): 18/09/2013 15:00 2nd (2nd leg): 12/10/2013 12:00 Winner: FC Rakovski 2011
1st(1st leg) Botev Plovdiv - Neftochimik Burgas 6:0
2nd (2nd leg) Neftochimik Burgas - Botev Plovdiv 0:3
1st(1st leg): 18/09/2013 15:00 2nd (2nd leg): 12/10/2013 13:00 Winner: Botev Plovdiv
1st(1st leg) Slavia Sofia - Pirin Razlog 4:0
2nd (2nd leg) Pirin Razlog - Slavia Sofia 1:4
1st(1st leg): 18/09/2013 15:00 2nd (2nd leg): 12/10/2013 13:00 Winner: Slavia Sofia
1st(1st leg) PFC Shumen 2010 - PSFC Chernomorets 0:4
2nd (2nd leg) PSFC Chernomorets - PFC Shumen 2010 9:0
1st(1st leg): 18/09/2013 15:00 2nd (2nd leg): 09/10/2013 12:00 Winner: PSFC Chernomorets
1st(1st leg) Marek Dupnitza - Cherno More Varna 0:0
2nd (2nd leg) Cherno More Varna - Marek Dupnitza 2:0
1st(1st leg): 18/09/2013 15:00 2nd (2nd leg): 12/10/2013 13:00 Winner: Cherno More Varna
1st(1st leg) FC Oborishte - Dobrudzha Dobrich 2:2
2nd (2nd leg) Dobrudzha Dobrich - FC Oborishte 1:0
1st(1st leg): 18/09/2013 15:00 2nd (2nd leg): 23/10/2013 13:00 Winner: Dobrudzha Dobrich
1st(1st leg) Levski Sofia - PFC Pirin Gotse Delchev 4:0
2nd (2nd leg) PFC Pirin Gotse Delchev - Levski Sofia 0:5
1st(1st leg): 18/09/2013 15:30 2nd (2nd leg): 12/10/2013 14:00 Winner: Levski Sofia
1st(1st leg) PFC Litex Lovech - Spartak Varna 5:1
2nd (2nd leg) Spartak Varna - PFC Litex Lovech 2:3
1st(1st leg): 18/09/2013 16:00 2nd (2nd leg): 12/10/2013 13:00 Winner: PFC Litex Lovech
1st(1st leg) PFC Kaliakra Kavarna - Lokomotiv Sofia 1:2
2nd (2nd leg) Lokomotiv Sofia - PFC Kaliakra Kavarna 3:0
1st(1st leg): 18/09/2013 17:00 2nd (2nd leg): 12/10/2013 13:00 Winner: Lokomotiv Sofia
1st(1st leg) PFC Ludogorets Razgrad - FC Dunav Ruse 4:1 (2:0)
2nd (2nd leg) FC Dunav Ruse - PFC Ludogorets Razgrad 1:2
1st(1st leg): 09/10/2013 16:00 2nd (2nd leg): 12/10/2013 13:00 Winner: PFC Ludogorets Razgrad