5. Round
04/07/2011 11:00 FK Radian-Baikal Irkutsk - Luch-Energia 1:2 (0:2)
12:00 Enisey Krasnoyarsk - SKA-Energia Khabarovsk 1:0 (1:0)
12:30 Metallurg-Kuzbass Novokuznetsk - FK Chelyabinsk 2:0 (1:0)
13:00 Sibir Novosibirsk - FC Ural 0:1 (0:0, 0:0) aet
15:00 FK Kamaz - Mordovia Saransk 1:2 (1:2)
15:00 Volga Ulyanovsk - Gazovik Orenburg 8:7 (0:0, 1:1, 1:1) pso
15:30 Shinnik Yaroslavl - Baltika Kaliningrad 2:1 (1:0)
15:30 Tekstilshchik Ivanovo - FK Nizhniy Novgorod 0:1 (0:1)
15:30 FC Rusichi Orel - Torpedo Vladimir 1:3 (0:1)
15:30 FK Torpedo Armavir - FC Zhemchuzhina-Sochi 3:4 (1:3)
16:00 Alania Vladikavkaz - FC Volgar-Gazprom 0:1 (0:0)
16:00 Dinamo Bryansk - Torpedo Moskva 2:0 (1:0)
16:00 Vityaz Podolsk - FK Khimki 0:2 (0:2)
16:00 FK Istra - FK Volga Tver 2:1 (1:1)
16:00 Metallurg-Oskol - Chernomorets Novorossisk 5:4 (1:0, 1:1, 1:1) pso
05/07/2011 12:00 FK Beslan-Fayur - Fakel Voronezh 1:2 (1:0)
6. Round
17/07/2011 09:00 Luch-Energia - Krylia Sovetov 1:0 (0:0, 0:0) aet
10:00 Enisey Krasnoyarsk - Lokomotiv Moskva 0:2 (0:2)
12:00 FC Ural - Rubin Kazan 5:6 (0:0, 0:0, 0:0) pso
12:00 Metallurg-Kuzbass Novokuznetsk - FK Amkar Perm 0:1 (0:1)
13:00 FK Istra - Spartak Moskva 0:1 (0:1)
14:00 Metallurg-Oskol - FK Tom Tomsk 0:1 (0:1)
15:00 FK Khimki - Zenit St. Petersburg 2:3 (1:2)
15:00 Shinnik Yaroslavl - Volga Nizhniy Novgorod 0:1 (0:0)
15:00 Mordovia Saransk - Dinamo Moskva 0:5 (0:1)
16:00 FC Volgar-Gazprom - CSKA Moskva 1:0 (0:0)
16:00 Dinamo Bryansk - Kuban Krasnodar 3:1 (0:0, 1:1) aet
16:00 Torpedo Vladimir - Spartak Nalchik 3:0 (2:0)
16:00 Volga Ulyanovsk - Anzhi Makhachkala 0:3 (0:2)
16:00 FC Zhemchuzhina-Sochi - FK Rostov 1:2 (0:0)
16:30 FK Nizhniy Novgorod - Terek Grozny 0:2 (0:0)
17:00 Fakel Voronezh - FK Krasnodar 2:1 (2:0)
Round of 16
20/09/2011 15:00 FC Volgar-Gazprom - Fakel Voronezh 0:2 (0:1)
21/09/2011 13:30 Terek Grozny - Torpedo Vladimir 2:0 (0:0)
14:00 Rubin Kazan - FK Amkar Perm 2:0 (2:0)
16:00 Dinamo Moskva - Anzhi Makhachkala 1:0 (0:0, 0:0) aet
16:00 FK Tom Tomsk - FK Rostov 1:3 (0:2)
16:30 Lokomotiv Moskva - Luch-Energia 1:0 (0:0)
17:00 Zenit St. Petersburg - Dinamo Bryansk 2:0 (2:0)
17:45 Spartak Moskva - Volga Nizhniy Novgorod 5:6 (1:0, 1:1, 1:1) pso
Quarter-finals
21/03/2012 14:30 Rubin Kazan - Lokomotiv Moskva 4:0 (1:0)
16:30 Zenit St. Petersburg - Dinamo Moskva 0:1 (0:0)
22/03/2012 10:00 Volga Nizhniy Novgorod - Terek Grozny 2:1 (0:1, 1:1) aet
15:30 FK Rostov - Fakel Voronezh 4:3 (0:0, 0:0, 0:0) pso
Semi-finals
11/04/2012 15:00 Rubin Kazan - FK Rostov 2:0 (0:0)
17:00 Dinamo Moskva - Volga Nizhniy Novgorod 2:1 (0:1)
Final
09/05/2012 12:00 Dinamo Moskva - Rubin Kazan 0:1 (0:0)