Argentina's problems with football hooliganism were thrown into the spotlight by the postponement of the historic Copa Libertadores final between Buenos Aires arch rivals River Plate and Boca Juniors....
River Plate won the Copa Libertadores by beating their fiercest rivals Boca Juniors 3-1 after extra time on Sunday, bringing an end to a final tainted by violence and moved more than six thousand miles away from Argentina....
The violence-hit Copa Libertadores final between Boca Juniors and River Plate will finally conclude in Madrid on Sunday, thousands of miles away from Argentina and 15 days later than planned....
The Court of Arbitration for Sport (CAS) on Saturday rejected an appeal by Boca Juniors to be handed victory from the Copa Libertadores final ahead of Sunday's decisive second leg against bitter rivals River Plate....
Argentinian league giants Boca Juniors said they will appeal to the Court of Arbitration for Sport (CAS) in a bid to secure victory over bitter local rivals River Plate ahead of Sunday's Copa Libertadores final in Madrid....
Group 1
14/03/2019 00:30 River Plate River Plate - Palestino Palestino
14/03/2019 00:30 Internacional Internacional - Alianza Lima Alianza Lima
03/04/2019 01:30 Palestino Palestino - Alianza Lima Alianza Lima -:-
03/04/2019 23:15 Internacional Internacional - River Plate River Plate -:-
Group 2
15/03/2019 02:00 Emelec Emelec - Huracán Huracán
28/03/2019 00:30 Cruzeiro Cruzeiro - Deportivo Lara Deportivo Lara
04/04/2019 01:30 Emelec Emelec - Cruzeiro Cruzeiro -:-
04/04/2019 01:30 Deportivo Lara Deportivo Lara - Huracán Huracán -:-
Group 3
12/03/2019 22:15 Club Olimpia Club Olimpia - Universidad de Concepción Universidad de Concepción
13/03/2019 00:30 Sporting Cristal Sporting Cristal - Godoy Cruz Godoy Cruz
03/04/2019 23:15 Universidad de Concepción Universidad de Concepción - Godoy Cruz Godoy Cruz -:-
05/04/2019 03:00 Sporting Cristal Sporting Cristal - Club Olimpia Club Olimpia -:-
Group 4
14/03/2019 00:30 Flamengo RJ Flamengo RJ - LDU Quito LDU Quito
14/03/2019 22:00 Peñarol Peñarol - San José San José
02/04/2019 23:15 San José San José - LDU Quito LDU Quito -:-
04/04/2019 01:30 Flamengo RJ Flamengo RJ - Peñarol Peñarol -:-
Group 5
13/03/2019 00:30 Nacional Nacional - Atlético Mineiro Atlético Mineiro
13/03/2019 22:15 Cerro Porteño Cerro Porteño - Zamora FC Zamora FC
02/04/2019 23:15 Cerro Porteño Cerro Porteño - Nacional Nacional -:-
03/04/2019 23:15 Atlético Mineiro Atlético Mineiro - Zamora FC Zamora FC -:-
Group 6
12/03/2019 22:15 Palmeiras Palmeiras - FBC Melgar FBC Melgar
13/03/2019 22:15 San Lorenzo San Lorenzo - Atlético Junior Atlético Junior
02/04/2019 23:15 San Lorenzo San Lorenzo - Palmeiras Palmeiras -:-
03/04/2019 01:30 FBC Melgar FBC Melgar - Atlético Junior Atlético Junior -:-
Group 7
12/03/2019 22:15 Boca Juniors Boca Juniors - Deportes Tolima Deportes Tolima
15/03/2019 00:00 Atlético Paranaense Atlético Paranaense - Jorge Wilstermann Jorge Wilstermann
03/04/2019 01:30 Atlético Paranaense Atlético Paranaense - Boca Juniors Boca Juniors -:-
04/04/2019 01:30 Deportes Tolima Deportes Tolima - Jorge Wilstermann Jorge Wilstermann -:-
Group 8
13/03/2019 00:30 Grêmio Porto Alegre Grêmio Porto Alegre - Libertad Libertad
14/03/2019 00:30 Universidad Católica Universidad Católica - Rosario Central Rosario Central
04/04/2019 23:00 Universidad Católica Universidad Católica - Grêmio Porto Alegre Grêmio Porto Alegre -:-
05/04/2019 01:00 Libertad Libertad - Rosario Central Rosario Central -:-