1. Round
20/08/2019 14:00 Tavriya Simferopol - Real Pharma Odessa 5:0
15:00 Enerhiya Nova Kakhovka - FK Bukovina 1:4
15:00 Hirnyk Kryvyi Rih - Chaika Petropavlivska Borshchahivka 0:1
15:00 NK Veres - Niva Ternopil 2:1
15:00 FK Podillya-Khmelnitskiy - Polissya Zhytomyr (old) 1:0
15:00 FK Nyva Vinnytsia - FC Nikopol-NPHU 5:1
15:00 FC Kalush - FK VPK-Ahro Shevchenkivka 1:0
15:30 Kristal Kherson - FC Dinaz Vyshhorod 2:4 pso
16:00 Alians Lypova Dolyna - FC Uzhhorod 2:0
17:00 FK Avanhard Bziv - FK Vovchansk 0:2 aet
2. Round
27/08/2019 14:00 Tavriya Simferopol - FK Bukovina 2:3
15:00 MFK Mikolaiv - Prykarpattya Ivano-Frankivsk 5:1
15:00 FC Dinaz Vyshhorod - FK Nyva Vinnytsia 1:0
15:00 FK Podillya-Khmelnitskiy - Volyn Lutsk 4:5 pso
15:00 NK Veres - Rukh Lviv 1:2
15:00 Hirnyk-Sport - Metalurg Zaporizhya 6:5 pso
16:00 Inhulets Petrove - Metalist 1925 Kharkov 2:0
16:00 FC Kalush - FC Mynai 1:2
16:00 FC Cherkashchyna - FK Kremin 1:2
16:00 FK Vovchansk - Obolon-Brovar Kyiv 0:1 aet
16:00 Avangard Kramatorsk - Balkany Zorya 3:4 pso
16:00 Alians Lypova Dolyna - Chaika Petropavlivska Borshchahivka 4:1
3. Round
25/09/2019 13:00 FK Kremin - Olimpik Donetsk 2:3 (1:2)
13:00 MFK Mikolaiv - Chernomorets Odessa 1:0 (0:0)
13:00 FC Dinaz Vyshhorod - FC Oleksandriya 0:1 (0:0, 0:0) aet
13:30 FK Bukovina - FK Lviv 0:2 (0:1)
14:00 FC Mynai - Volyn Lutsk 1:0 (0:0)
14:00 Ahrobiznes Volochysk - SK Dnipro-1 1:3 (0:2)
15:00 Inhulets Petrove - Karpaty Lviv 7:6 (0:0, 0:0, 0:0) pso
16:00 Alians Lypova Dolyna - Balkany Zorya 1:0 (1:0)
16:30 Obolon-Brovar Kyiv - Hirnyk-Sport 0:2 (0:0, 0:0) aet
02/10/2019 16:00 Rukh Lviv - FK Mariupol 0:1 (0:0)
Round of 16
30/10/2019 12:00 FC Mynai - FK Lviv 2:0 (0:0)
12:00 MFK Mikolaiv - Desna Chernigov 2:4 (1:2)
12:00 FK Mariupol - Olimpik Donetsk 1:0 (0:0)
13:00 Inhulets Petrove - SK Dnipro-1 2:1 (1:1)
15:00 Kolos Kovalivka - Vorskla Poltava 0:1 (0:0)
16:00 Alians Lypova Dolyna - Hirnyk-Sport 5:3 (2:1)
16:00 FC Oleksandriya - Zorya Lugansk 5:4 (0:1, 1:1, 1:1) pso
17:30 Dinamo Kiev - Shakhtar Donetsk 2:1 (1:0, 1:1) aet
Quarter-finals
11/03/2020 13:00 FC Mynai - Inhulets Petrove 6:5 (1:0, 1:1, 1:1) pso
16:00 Alians Lypova Dolyna - FK Mariupol 2:4 (2:2)
17:30 Dinamo Kiev - FC Oleksandriya 1:0 (0:0, 0:0) aet
12/03/2020 17:00 Desna Chernigov - Vorskla Poltava 0:1 (0:0)
Semi-finals
17/06/2020 12:00 FC Mynai - Dinamo Kiev 0:2 (0:2)
24/06/2020 17:30 FK Mariupol - Vorskla Poltava 2:3 (1:0, 1:1, 1:1) pso
Final
08/07/2020 19:30 Dinamo Kiev - Vorskla Poltava 8:7 (1:1, 1:1, 1:1) pso