Group A
09/07/2022 15:00 Dumbarton FC - Stirling Albion FC 1:2 (0:0)
10/07/2022 15:00 Peterhead FC - Aberdeen FC 0:2 (0:0)
13/07/2022 19:45 Aberdeen FC - Dumbarton FC 2:0 (1:0)
19:45 Raith Rovers - Peterhead FC 6:0 (2:0)
16/07/2022 15:00 Peterhead FC - Dumbarton FC 0:2 (0:1)
15:00 Raith Rovers - Stirling Albion FC 4:5 (1:1, 1:1) pso
19/07/2022 19:45 Dumbarton FC - Raith Rovers 2:3 (0:0, 0:0) pso
19:45 Stirling Albion FC - Aberdeen FC 0:5 (0:5)
23/07/2022 15:00 Stirling Albion FC - Peterhead FC 3:0 (1:0)
24/07/2022 15:00 Aberdeen FC - Raith Rovers 3:0 (2:0)
Group B
09/07/2022 15:00 Fraserburgh FC - Kilmarnock FC 1:3 (0:2)
15:00 Stenhousemuir FC - Partick Thistle 1:2 (0:0)
12/07/2022 19:45 Fraserburgh FC - Montrose FC 2:4 (0:3)
13/07/2022 19:45 Kilmarnock FC - Partick Thistle 4:5 (1:1, 1:1) pso
16/07/2022 15:00 Montrose FC - Kilmarnock FC 0:3 (0:1)
15:00 Stenhousemuir FC - Fraserburgh FC 3:0 (1:0)
19/07/2022 19:45 Montrose FC - Stenhousemuir FC 0:2 (0:0)
19:45 Partick Thistle - Fraserburgh FC 2:0 (1:0)
23/07/2022 15:00 Kilmarnock FC - Stenhousemuir FC 4:1 (2:1)
15:00 Partick Thistle - Montrose FC 4:2 (2:0)
Group C
09/07/2022 15:00 Buckie Thistle - Ross County FC 3:5 (0:0, 1:1) pso
15:00 East Fife FC - Dunfermline Athletic 0:2 (0:0)
12/07/2022 19:45 Alloa Athletic - East Fife FC 6:5 (1:0, 1:1) pso
19:45 Dunfermline Athletic - Buckie Thistle 5:0 (1:0)
16/07/2022 15:00 Buckie Thistle - Alloa Athletic 1:4 (1:2)
15:00 Ross County FC - Dunfermline Athletic 1:0 (0:0)
19/07/2022 19:45 Alloa Athletic - Ross County FC 0:2 (0:1)
19:45 East Fife FC - Buckie Thistle 3:2 (0:2)
23/07/2022 15:00 Dunfermline Athletic - Alloa Athletic 4:5 (1:0, 1:1) pso
15:00 Ross County FC - East Fife FC 7:0 (2:0)
Group D
09/07/2022 15:00 Hibernian FC - Clyde FC 5:0 (5:0)
15:00 Greenock Morton FC - Falkirk FC 4:5 (0:0, 0:0) pso
12/07/2022 19:45 Falkirk FC - Hibernian FC 1:0 (1:0)
13/07/2022 19:45 Clyde FC - Bonnyrigg Rose Athletic 1:2 (1:2)
16/07/2022 15:00 Clyde FC - Greenock Morton FC 2:0 (1:0)
17/07/2022 15:00 Bonnyrigg Rose Athletic - Hibernian FC 1:4 (1:3)
20/07/2022 19:45 Bonnyrigg Rose Athletic - Falkirk FC 2:4 (1:1, 1:1) pso
19:45 Hibernian FC - Greenock Morton FC 1:3 (0:0, 1:1) pso
23/07/2022 15:00 Falkirk FC - Clyde FC 1:0 (1:0)
15:00 Greenock Morton FC - Bonnyrigg Rose Athletic 3:1 (2:1)
Group E
09/07/2022 15:00 Cowdenbeath FC - Airdrieonians FC 0:3 (0:2)
15:00 St. Mirren FC - Arbroath FC 0:1 (0:0)
12/07/2022 19:45 Airdrieonians FC - FC Edinburgh 2:4 (1:1, 1:1) pso
13/07/2022 19:45 Arbroath FC - Cowdenbeath FC 3:0 (2:0)
16/07/2022 15:00 Cowdenbeath FC - St. Mirren FC 0:2 (0:2)
15:00 FC Edinburgh - Arbroath FC 1:3 (1:1)
19/07/2022 19:45 Airdrieonians FC - St. Mirren FC 2:0 (0:0)
20/07/2022 19:45 FC Edinburgh - Cowdenbeath FC 3:0 (2:0)
23/07/2022 15:00 Arbroath FC - Airdrieonians FC 3:0 (1:0)
15:00 St. Mirren FC - FC Edinburgh 3:1 (2:0)
Group F
09/07/2022 15:00 Ayr United - Elgin City 4:3 (0:0, 0:0) pso
15:00 Queen Of The South - Annan Athletic 2:3 (1:2)
12/07/2022 19:45 Ayr United - Queen Of The South 0:3 (0:1)
19:45 St. Johnstone FC - Annan Athletic 4:5 (0:0, 0:0) pso
16/07/2022 15:00 Annan Athletic - Elgin City 4:0 (3:0)
15:00 Queen Of The South - St. Johnstone FC 4:2 (1:0, 2:2) pso
19/07/2022 19:45 Annan Athletic - Ayr United 5:4 (0:0, 1:1) pso
19:45 Elgin City - St. Johnstone FC 2:4 (0:1)
23/07/2022 15:00 Elgin City - Queen Of The South 0:2 (0:0)
15:00 St. Johnstone FC - Ayr United 1:0 (1:0)
Group G
09/07/2022 15:00 Albion Rovers - Livingston FC 2:3 (0:2)
15:00 Kelty Hearts - Inverness CT 0:1 (0:0)
12/07/2022 19:45 Albion Rovers - Cove Rangers 1:2 (1:1)
19:45 Livingston FC - Inverness CT 1:2 (0:1)
16/07/2022 15:00 Cove Rangers - Livingston FC 1:2 (1:0)
15:00 Kelty Hearts - Albion Rovers 0:2 (0:0)
19/07/2022 19:45 Cove Rangers - Kelty Hearts 2:3 (1:2)
19:45 Inverness CT - Albion Rovers 4:0 (2:0)
23/07/2022 15:00 Inverness CT - Cove Rangers 5:3 (1:1, 1:1) pso
15:00 Livingston FC - Kelty Hearts 2:0 (1:0)
Group H
09/07/2022 15:00 Dundee FC - Hamilton Academical 3:0 (1:0)
15:00 Stranraer FC - Queen's Park FC 2:5 (2:4)
12/07/2022 19:45 Hamilton Academical - Stranraer FC 5:2 (0:0)
19:45 Queen's Park FC - Forfar Athletic 4:1 (1:0)
16/07/2022 15:00 Forfar Athletic - Hamilton Academical 0:3 (0:1)
15:00 Stranraer FC - Dundee FC 0:3 (0:1)
19/07/2022 19:45 Forfar Athletic - Stranraer FC 5:3 (1:0, 2:2) pso
19:45 Queen's Park FC - Dundee FC 1:2 (0:2)
23/07/2022 15:00 Dundee FC - Forfar Athletic 5:1 (4:0)
15:00 Hamilton Academical - Queen's Park FC 5:3 (1:0, 1:1) pso
Round of 16
30/08/2022 19:45 Rangers FC - Queen Of The South 3:1 (2:1)
19:45 Partick Thistle - Arbroath FC 1:0 (0:0)
19:45 Dundee FC - Falkirk FC 3:0 (0:0)
19:45 Annan Athletic - Aberdeen FC 1:4 (0:0, 1:1) aet
31/08/2022 19:45 Motherwell FC - Inverness CT 4:0 (3:0)
19:45 Livingston FC - Dundee United 1:2 (0:2)
19:45 Heart of Midlothian - Kilmarnock FC 0:1 (0:1)
19:45 Ross County FC - Celtic FC 1:4 (0:2)
Quarter-finals
18/10/2022 19:45 Kilmarnock FC - Dundee United 2:1 (1:1)
19/10/2022 18:15 Motherwell FC - Celtic FC 0:4 (0:1)
19:45 Aberdeen FC - Partick Thistle 4:1 (3:0)
20:15 Rangers FC - Dundee FC 1:0 (1:0)
Semi-finals
14/01/2023 17:30 Celtic FC - Kilmarnock FC -:-
15/01/2023 15:00 Rangers FC - Aberdeen FC -:-
Final
26/02/2023 N.N. - N.N. -:-