# Player Country Team Assists
1. Artem Polyarus Ukraine FK Khimki 9
2. Aleksandr Ryazantsev Russia Torpedo Moskva 7
3. Sylvanus Nimely Liberia Spartak Moskva 2 6
4. Nikita Bezlikhotnov Russia FK Torpedo Armavir 5
Yuri Gorshkov Russia FK Chertanovo Moskva 5
Arshak Koryan Russia FK Khimki 5
Eldar Nizamutdinov Russia Shinnik Yaroslavl 5
Ivan Oleynikov Russia Shinnik Yaroslavl 5
Vladislav Sarveli Russia FK Chertanovo Moskva 5
Mukhammad Sultonov Russia Rotor Volgograd 5
11. Ilnur Alshin Russia Baltika Kaliningrad 4
Igor Bezdenezhnykh Russia Chayka Peschanokopskoye 4
Andrey Ivashin Russia FK Krasnodar 2 4
Nikolai Kalinskiy Russia FK Nizhny Novgorod
FK Tom Tomsk
4
Vladislav Kamilov Russia SKA-Energia Khabarovsk 4
Maksim Kuzmin Russia Baltika Kaliningrad 4
Ilya Mazurov Russia Fakel Voronezh 4
Roman Minaev Russia Avangard Kursk 4
Ilya Samoshnikov Russia Torpedo Moskva 4
Denis Tkachuk Russia Rotor Volgograd 4
Ilya Zhigulev Russia FK Krasnodar 2 4
22. Astemir Abazov Russia Luch-Energia 3
Oleg Aleynik Russia Rotor Volgograd 3
Alan Chochiev Russia Baltika Kaliningrad 3
Filipp Dvoretskov Russia Mordovia Saransk
Torpedo Moskva
3
Aleksey Evseev Russia Fakel Voronezh
Rotor Volgograd
3
Roman Ezhov Russia FK Chertanovo Moskva 3
Artur Galoyan Russia Torpedo Moskva 3
Pavel Golishev Russia FK Nizhny Novgorod 3
Igor Gorbunov Russia FK Torpedo Armavir
Rotor Volgograd
3
Mikhail Ignatov Russia Spartak Moskva 2 3
Oleg Kalugin Russia Avangard Kursk
Torpedo Moskva
3
Mikhail Kanaev Russia FC Neftekhimik 3
Maksim Kazankov Russia FK Tom Tomsk 3
Aleksandr Khokhlachev Russia Chayka Peschanokopskoye 3
Aleksandr Kutyin Russia Luch-Energia 3
Artem Makarchuk Russia Baltika Kaliningrad 3
Evgheni Oancea Moldova SKA-Energia Khabarovsk 3
Maksim Palienko Russia FK Nizhny Novgorod 3
Evgeniy Pesegov Russia Rotor Volgograd 3
Dimitri Pletnev Russia FK Tom Tomsk 3
Evgeni Popov Russia Tekstilshchik Ivanovo 3
Aleksandr Rudenko Russia Spartak Moskva 2
Torpedo Moskva
3
Egor Rudkovskiy Russia FK Chertanovo Moskva 3
Konstantin Savichev Russia Enisey Krasnoyarsk 3
Marat Shaymordanov Russia Chayka Peschanokopskoye 3
Aleksey Skvortsov Russia FK Khimki 3
Ilya Vorotnikov Russia FK Krasnodar 2 3
49. Vasiliy Aleynikov Russia Shinnik Yaroslavl 2
Said Aliev Russia FK Nizhny Novgorod
Luch-Energia
2
Soltmurad Bakaev Russia Spartak Moskva 2 2
Dmitriy Barkov Russia FK Khimki 2
Vladimir Bartasevich Russia FK Chertanovo Moskva 2
Andrey Batyutin Russia Avangard Kursk 2
Konstantin Bazelyuk Russia Mordovia Saransk
SKA-Energia Khabarovsk
2
Danila Buranov Russia FK Tom Tomsk
Mordovia Saransk
2
Egor Danilkin Russia FK Khimki 2
Nikita Drozdov Russia Shinnik Yaroslavl 2
Aslan Dudiev Russia Baltika Kaliningrad 2
Vladimir Dyadyun Russia FK Khimki 2
Azim Fatullaev Russia Rotor Volgograd 2
Maksim Gaidukov Russia Tekstilshchik Ivanovo 2
Vagiz Galiulin Uzbekistan FC Neftekhimik 2
Maksim Glushenkov Russia Spartak Moskva 2 2
Leo Goglichidze Russia Chayka Peschanokopskoye
FK Krasnodar 2
2
Ruslan Gordienko Russia Luch-Energia 2
Aleksey Goryushkin Russia Tekstilshchik Ivanovo 2
Arutyun Grigoryan Russia FK Krasnodar 2 2
Pavel Ignatovich Russia FK Nizhny Novgorod 2
Egor Ivanov Russia Enisey Krasnoyarsk 2
Arsen Khubulov Russia Enisey Krasnoyarsk 2
Mikhail Komkov Russia Enisey Krasnoyarsk 2
Igor Lebedenko Russia Torpedo Moskva 2
Ruslan Magal Russia Torpedo Moskva 2
Denis Makarov Russia FC Neftekhimik 2
Aleksey Makushkin Russia Tekstilshchik Ivanovo 2
Artemiy Maleev Russia SKA-Energia Khabarovsk 2
Mikhail Markin Russia Baltika Kaliningrad 2
Dmitry Markitesov Russia Spartak Moskva 2 2
Maksim Martusevich Russia FK Khimki 2
Rustem Mukhametshin Russia Mordovia Saransk 2
Anton Orlov Russia Mordovia Saransk 2
Igor Paderin Russia FK Torpedo Armavir 2
Daniil Penchikov Russia FK Tom Tomsk 2
Ilya Petrov Russia FC Neftekhimik 2
Anton Piskunov Russia Rotor Volgograd 2
Aleksandr Podbeltsev Russia Chayka Peschanokopskoye 2
Artem Popov Russia Rotor Volgograd 2
Igor Portnyagin Russia FK Nizhny Novgorod 2
Timur Pukhov Russia Shinnik Yaroslavl 2
Aleksandr Radchenko Russia Tekstilshchik Ivanovo 2
Leon Sabua Russia FK Krasnodar 2 2
Nikita Salamatov Russia Luch-Energia 2
Sergey Samodin Russia Shinnik Yaroslavl 2
Dmitry Samoylov Russia Shinnik Yaroslavl 2
Artyom Samsonov Russia Torpedo Moskva 2
Anzor Sanaia Russia Rotor Volgograd 2
Minori Satō Japan SKA-Energia Khabarovsk 2
Ivan Sergeev Russia Torpedo Moskva 2
Viktor Sergeev Russia FK Torpedo Armavir
Mordovia Saransk
2
Oleg Shalaev Russia FK Tom Tomsk 2
Konstantin Shcherbakov Russia Shinnik Yaroslavl 2
Nikita Shershnev Russia FK Krasnodar 2 2
Maksim Shiryaev Russia FC Neftekhimik 2
Evgeniy Shlyakov Russia SKA-Energia Khabarovsk 2
Eduard Spertsyan Russia FK Krasnodar 2 2
Dmitry Tikhiy Russia FK Khimki 2
Nikita Timoshin Russia Avangard Kursk 2
Maxim Tishkin Russia Baltika Kaliningrad 2
Islam Tlupov Russia FK Tom Tomsk 2
Alexander Troshechkin Russia FK Khimki 2
Dmitri Tsypchenko Russia FK Chertanovo Moskva 2
Ilija Tučević Montenegro FK Torpedo Armavir 2
Nail Umyarov Russia Spartak Moskva 2 2
Vladislav Vasilyev Russia Spartak Moskva 2 2
Maksim Vityugov Russia FK Chertanovo Moskva 2
Artem Voropaev Russia Spartak Moskva 2 2
Maksim Zhitnev Russia FK Tom Tomsk 2
119. Artem Abramov Russia FK Nizhny Novgorod 1
Apti Akhyadov Russia Chayka Peschanokopskoye
FK Tom Tomsk
1
Timur Akmurzin Russia Spartak Moskva 2 1
Mutalip Alibekov Russia Baltika Kaliningrad 1
Allef Brazil Baltika Kaliningrad 1
Ivan Andreev Russia FK Tom Tomsk 1
Artur Anisimov Russia FK Nizhny Novgorod 1
Nikita Bakalyuk Russia Spartak Moskva 2 1
Nikolai Bochko Russia FK Krasnodar 2 1
Sergey Bozhin Russia Torpedo Moskva 1
Vladislav Bragin Russia SKA-Energia Khabarovsk 1
Sergey Breev Russia Avangard Kursk 1
Eduard Bulia Russia Rotor Volgograd
SKA-Energia Khabarovsk
1
Andrey Bychkov Russia Chayka Peschanokopskoye 1
Aleksandr Chernikov Russia FK Krasnodar 2 1
Grigoriy Chirkin Russia Avangard Kursk 1
Ivan Chudin Russia FK Nizhny Novgorod 1
Aslan Dashaev Russia Avangard Kursk
Fakel Voronezh
1
Oleg Dmitriev Russia Fakel Voronezh 1
Aleksandr Ektov Russia Shinnik Yaroslavl 1
Magomed Elmurzaev Russia SKA-Energia Khabarovsk 1
Artem Fedchuk Russia Avangard Kursk 1
Denis Fomin Kazakhstan Tekstilshchik Ivanovo 1
Ali Gadzhibekov Russia FK Nizhny Novgorod 1
Ramazan Gadzhimuradov Russia SKA-Energia Khabarovsk 1
Evgeniy Gapon Russia FK Khimki 1
Konstantin Garbuz Russia Enisey Krasnoyarsk 1
Leonid Gerchikov Russia FK Chertanovo Moskva 1
Artur Gilyazetdinov Russia FC Neftekhimik 1
Nikita Glushkov Russia Chayka Peschanokopskoye 1
Nikita Glushkov Russia Baltika Kaliningrad 1
Astemir Gordyushenko Russia Torpedo Moskva 1
Kirill Gotsuk Russia Avangard Kursk
FK Nizhny Novgorod
1
Maksim Grigoriev Russia Avangard Kursk
Fakel Voronezh
1
Azamat Gurfov Russia FK Torpedo Armavir 1
Andrey Ivanov Russia FK Tom Tomsk 1
Pavel Kaloshin Russia Torpedo Moskva 1
Dmitriy Kamenshchikov Russia FK Khimki 1
Aleksandr Kanishchev Russia FK Chertanovo Moskva 1
Dmitri Kartashov Russia Chayka Peschanokopskoye 1
Mladen Kašćelan Montenegro Baltika Kaliningrad 1
Adłan Katsaev Russia SKA-Energia Khabarovsk 1
Aleksandr Kharitonov Russia Enisey Krasnoyarsk 1
Vladimir Khozin Russia FK Nizhny Novgorod 1
Andrey Khripkov Russia Mordovia Saransk 1
David Khubaev Russia FC Neftekhimik 1
Pavel Kireenko Russia FK Tom Tomsk 1
Denis Klopkov Russia FK Torpedo Armavir 1
Pavel Komolov Russia FK Nizhny Novgorod 1
Mohamed Konaté Ivory Coast FK Khimki 1
Vladislav Korobkin Russia Fakel Voronezh 1
Aleksandr Korotaev Russia Chayka Peschanokopskoye
Rotor Volgograd
1
Artem Korzhunov Russia Chayka Peschanokopskoye 1
Oleg Kozhemyakin Russia Shinnik Yaroslavl 1
Oleg Krasilnichenko Russia Fakel Voronezh 1
Anton Krotov Russia Luch-Energia 1
Ilia Kubyshkin Russia Avangard Kursk
FC Neftekhimik
1
Ilya Kukharchuk Russia FK Khimki 1
Denis Kutin Russia FK Torpedo Armavir 1
Ilya Kuzmichev Russia SKA-Energia Khabarovsk 1
Daur Kvekveskiri Russia Enisey Krasnoyarsk
Luch-Energia
1
Oleg Lanin Russia Enisey Krasnoyarsk 1
Alan Lelyukaev Russia Avangard Kursk
FC Neftekhimik
1
Igor Leontiev Russia Chayka Peschanokopskoye 1
Aleksandr Lomakin Russia Enisey Krasnoyarsk 1
Andrei Lyakh Russia Torpedo Moskva 1
Evgeni Marichev Russia Tekstilshchik Ivanovo 1
Ilya Martynov Russia FK Krasnodar 2 1
Maksim Mashnev Russia Chayka Peschanokopskoye 1
Khachim Mashukov Russia Avangard Kursk 1
Nikita Matskharashvili Russia Shinnik Yaroslavl 1
Aleks Matsukatov Russia FK Krasnodar 2 1
Andrey Mendel Russia FK Khimki 1
David Mildzikhov Russia Enisey Krasnoyarsk 1
Sergey Miroshnichenko Russia FK Torpedo Armavir 1
Kamil Mullin Russia Rotor Volgograd 1
Nailson Brazil Baltika Kaliningrad 1
Maksim Nasadyuk Russia Luch-Energia 1
Ruslan Navletov Russia Mordovia Saransk 1
Ravil Netfullin Russia FK Khimki
Torpedo Moskva
1
Vladislav Nikiforov Russia SKA-Energia Khabarovsk 1
Patrick Cruz Brazil SKA-Energia Khabarovsk 1
Andrey Pavlenko Russia Chayka Peschanokopskoye 1
Dmitri Pereverzev Russia FK Torpedo Armavir 1
Fedor Pervushin Russia Shinnik Yaroslavl 1
Evgeni Pesikov Russia Enisey Krasnoyarsk 1
Daniil Petrunin Russia Spartak Moskva 2 1
Valeri Pochivalin Russia FK Khimki 1
Sergey Ponomarenko Russia Luch-Energia 1
Igor Ponomarev Russia FK Torpedo Armavir 1
Lev Potapov Russia FC Neftekhimik 1
Danil Prutsev Russia FK Chertanovo Moskva 1
Ruslan Rzaev Russia FK Torpedo Armavir 1
Idrisa Sambú Portugal Spartak Moskva 2 1
Aleksandr Sapeta Russia FK Nizhny Novgorod 1
Dmitriy Sasin Russia FK Tom Tomsk 1
Aleksandr Sergeev Russia FK Nizhny Novgorod 1
Pavel Shadrin Russia FC Neftekhimik 1
Albert Sharipov Russia Rotor Volgograd 1
Alikhan Shavaev Russia Baltika Kaliningrad 1
Dmitry Shilov Russia Tekstilshchik Ivanovo 1
Vladislav Sirotov Russia Tekstilshchik Ivanovo 1
Marat Sitdikov Russia FC Neftekhimik 1
Aleksandr Smirnov Russia FK Khimki 1
Aleksandr Soldatenkov Russia FK Chertanovo Moskva 1
Aleksandr Stavpets Russia FK Nizhny Novgorod 1
Maksim Tarasov Russia Avangard Kursk 1
Ivan Temnikov Russia FK Nizhny Novgorod 1
Pyotr Ten Russia FK Torpedo Armavir 1
Thierno Thioub Senegal Spartak Moskva 2 1
Denis Tumasyan Russia Chayka Peschanokopskoye 1
Idris Umaev Russia FK Khimki 1
Merabi Uridia Georgia FC Neftekhimik 1
Matvey Uzhgin Russia Enisey Krasnoyarsk 1
Dmitri Velikorodni Russia FK Chertanovo Moskva 1
Ilya Viznovich Russia FK Tom Tomsk
Shinnik Yaroslavl
1
Petr Volodkin Russia Spartak Moskva 2 1
Roman Vorobiev Russia Fakel Voronezh 1
Vyacheslav Yakimov Russia FK Krasnodar 2 1
Pavel Yakovlev Russia Fakel Voronezh 1
Ilya Yurchenko Russia Tekstilshchik Ivanovo 1
Vyacheslav Zinkov Russia Shinnik Yaroslavl 1
Aleksandr Zotov Russia Enisey Krasnoyarsk 1