1st(1st leg) AS SONIDEP - USM Alger 1:2 (1:0)
2nd (2nd leg) USM Alger - AS SONIDEP 3:1 (2:0)
1st(1st leg): 09/08/2019 16:30 2nd (2nd leg): 25/08/2019 20:45 Winner: USM Alger
1st(1st leg) JS Kabylie - Al-Merrikh SC 1:0 (1:0)
2nd (2nd leg) Al-Merrikh SC - JS Kabylie 3:2 (1:0)
1st(1st leg): 09/08/2019 20:45 2nd (2nd leg): 24/08/2019 18:30 Winner: JS Kabylie
1st(1st leg) Fosa Juniors FC - Pamplemousses SC 1:0 (1:0)
2nd (2nd leg) Pamplemousses SC - Fosa Juniors FC 1:1 (1:0)
1st(1st leg): 10/08/2019 12:30 2nd (2nd leg): 25/08/2019 12:00 Winner: Fosa Juniors FC
1st(1st leg) Big Bullets - FC Platinum 0:0 (0:0)
2nd (2nd leg) FC Platinum - Big Bullets 3:2 (2:1)
1st(1st leg): 10/08/2019 13:30 2nd (2nd leg): 24/08/2019 14:00 Winner: FC Platinum
1st(1st leg) African Stars - Kampala Capital City Authority FC 3:2 (1:1)
2nd (2nd leg) Kampala Capital City Authority FC - African Stars 2:0 (0:0)
1st(1st leg): 10/08/2019 14:00 2nd (2nd leg): 23/08/2019 14:00 Winner: Kampala Capital City Authority FC
1st(1st leg) Green Eagles Kabwe - Orlando Pirates 1:0 (0:0)
2nd (2nd leg) Orlando Pirates - Green Eagles Kabwe 1:1 (0:0)
1st(1st leg): 10/08/2019 14:00 2nd (2nd leg): 24/08/2019 20:00 Winner: Green Eagles Kabwe
1st(1st leg) KMKM - CD 1º de Agosto 0:2 (0:0)
2nd (2nd leg) CD 1º de Agosto - KMKM 2:0 (1:0)
1st(1st leg): 10/08/2019 14:15 2nd (2nd leg): 24/08/2019 17:00 Winner: CD 1º de Agosto
1st(1st leg) Kano Pillars - Asante Kotoko 3:2 (1:0)
2nd (2nd leg) Asante Kotoko - Kano Pillars 2:0 (1:0)
1st(1st leg): 10/08/2019 16:00 2nd (2nd leg): 25/08/2019 16:00 Winner: Asante Kotoko
1st(1st leg) Stade Malien - Horoya AC 1:1 (0:0)
2nd (2nd leg) Horoya AC - Stade Malien 1:0 (1:0)
1st(1st leg): 10/08/2019 17:00 2nd (2nd leg): 25/08/2019 17:00 Winner: Horoya AC
1st(1st leg) Rahimo FC - Enyimba Aba 1:0 (1:0)
2nd (2nd leg) Enyimba Aba - Rahimo FC 5:0 (1:0)
1st(1st leg): 10/08/2019 17:00 2nd (2nd leg): 25/08/2019 16:00 Winner: Enyimba Aba
1st(1st leg) Cano Sport Academy - Mekelle 70 Enderta 2:1 (1:0)
2nd (2nd leg) Mekelle 70 Enderta - Cano Sport Academy 1:1 (1:1)
1st(1st leg): 10/08/2019 17:00 2nd (2nd leg): 25/08/2019 14:00 Winner: Cano Sport Academy
1st(1st leg) Green Mamba FC - ZESCO United 0:2 (0:1)
2nd (2nd leg) ZESCO United - Green Mamba FC 1:0 (1:0)
1st(1st leg): 10/08/2019 17:00 2nd (2nd leg): 24/08/2019 14:00 Winner: ZESCO United
1st(1st leg) Young Africans - Township Rollers FC 1:1 (0:1)
2nd (2nd leg) Township Rollers FC - Young Africans 0:1 (0:1)
1st(1st leg): 10/08/2019 17:00 2nd (2nd leg): 24/08/2019 14:30 Winner: Young Africans
1st(1st leg) Brikama United - Raja Casablanca 3:3 (3:2)
2nd (2nd leg) Raja Casablanca - Brikama United 4:0 (1:0)
1st(1st leg): 10/08/2019 17:30 2nd (2nd leg): 24/08/2019 20:00 Winner: Raja Casablanca
1st(1st leg) UD Songo - Simba SC 0:0 (0:0)
2nd (2nd leg) Simba SC - UD Songo 1:1 (0:1)
1st(1st leg): 10/08/2019 20:00 2nd (2nd leg): 25/08/2019 14:00 Winner: UD Songo
1st(1st leg) Fomboni Club - Côte d'Or FC 2:2 (0:1)
2nd (2nd leg) Côte d'Or FC - Fomboni Club 1:1 (0:0)
1st(1st leg): 11/08/2019 13:00 2nd (2nd leg): 23/08/2019 13:00 Winner: Côte d'Or FC
1st(1st leg) Rayon Sports - Al Hilal Omdurman 1:1 (1:1)
2nd (2nd leg) Al Hilal Omdurman - Rayon Sports 0:0 (0:0)
1st(1st leg): 11/08/2019 14:00 2nd (2nd leg): 25/08/2019 18:30 Winner: Al Hilal Omdurman
1st(1st leg) Aigle Noir FC - Gor Mahia FC 0:0 (0:0)
2nd (2nd leg) Gor Mahia FC - Aigle Noir FC 5:1 (3:0)
1st(1st leg): 11/08/2019 14:00 2nd (2nd leg): 25/08/2019 14:00 Winner: Gor Mahia FC
1st(1st leg) Matlama - Petro Atlético 0:2 (0:2)
2nd (2nd leg) Petro Atlético - Matlama 2:0 (1:0)
1st(1st leg): 11/08/2019 14:00 2nd (2nd leg): 25/08/2019 16:00 Winner: Petro Atlético
1st(1st leg) AS Tempête Mocaf - Al Nasr Benghazi 1:0 (0:0)
2nd (2nd leg) Al Nasr Benghazi - AS Tempête Mocaf 3:1 (1:0)
1st(1st leg): 11/08/2019 15:00 2nd (2nd leg): 25/08/2019 19:00 Winner: Al Nasr Benghazi
1st(1st leg) UMS de Loum - AS Vita Club 0:0 (0:0)
2nd (2nd leg) AS Vita Club - UMS de Loum 1:0 (0:0)
1st(1st leg): 11/08/2019 15:30 2nd (2nd leg): 25/08/2019 15:30 Winner: AS Vita Club
1st(1st leg) AS Otôho - Mamelodi Sundowns 2:1 (2:0)
2nd (2nd leg) Mamelodi Sundowns - AS Otôho 4:0 (4:0)
1st(1st leg): 11/08/2019 15:30 2nd (2nd leg): 24/08/2019 18:00 Winner: Mamelodi Sundowns
1st(1st leg) Cercle Mbéri Sportif - Tout-puissant Elect Sports 0:0 (0:0)
2nd (2nd leg) Tout-puissant Elect Sports - Cercle Mbéri Sportif 2:0 (0:0)
1st(1st leg): 11/08/2019 15:30 2nd (2nd leg): 25/08/2019 15:30 Winner: Tout-puissant Elect Sports
1st(1st leg) Buffles du Borgou FC - ASKO Kara 1:1 (1:0)
2nd (2nd leg) ASKO Kara - Buffles du Borgou FC 1:0 (0:0)
1st(1st leg): 11/08/2019 16:30 2nd (2nd leg): 25/08/2019 17:00 Winner: ASKO Kara
1st(1st leg) LPRC Oilers - AS Génération Foot 1:0 (0:0)
2nd (2nd leg) AS Génération Foot - LPRC Oilers 3:0 (1:0)
1st(1st leg): 11/08/2019 16:30 2nd (2nd leg): 24/08/2019 19:00 Winner: AS Génération Foot
1st(1st leg) SO de l'Armée - FC Nouadhibou 0:0 (0:0)
2nd (2nd leg) FC Nouadhibou - SO de l'Armée 1:0 (0:0)
1st(1st leg): 11/08/2019 16:30 2nd (2nd leg): 25/08/2019 18:00 Winner: FC Nouadhibou
1st(1st leg) Hafia FC - Étoile du Sahel 2:1 (1:1)
2nd (2nd leg) Étoile du Sahel - Hafia FC 7:1 (1:0)
1st(1st leg): 11/08/2019 17:00 2nd (2nd leg): 24/08/2019 19:00 Winner: Étoile du Sahel
1st(1st leg) Atlabara FC - Al-Ahly 0:4 (0:2)
2nd (2nd leg) Al-Ahly - Atlabara FC 9:0 (4:0)
1st(1st leg): 11/08/2019 18:00 2nd (2nd leg): 23/08/2019 19:00 Winner: Al-Ahly
1st(1st leg) Dekadaha - Zamalek 0:7 (0:3)
2nd (2nd leg) Zamalek - Dekadaha 6:0 (1:0)
1st(1st leg): 16/08/2019 20:00 2nd (2nd leg): 24/08/2019 20:00 Winner: Zamalek