9. Round
04/01/2019 19:55 FC Nantes - LB Châteauroux 4:1 (2:1)
05/01/2019 12:00 ES Viry-Chatillon - Angers SCO 1:0 (0:0)
12:00 IC Croix - US Raon-l'Etape 2:0 (0:0)
12:00 Marignane Gignac - Clermont Foot 3:0 (0:1, 1:1, 1:1) pso
12:00 Tours FC - Vendée Les Herbiers 1:2 (0:1)
12:00 SC Bastia - US Concarneau 5:4 (1:1, 2:2, 2:2) pso
14:00 Entente SSG - Montpellier HSC 1:0 (0:0)
14:00 Bergerac Foot - Chamois Niortais 2:1 (2:1)
14:00 US Orléans - Aiglons Le Lamentin 3:2 (1:0, 1:1) aet
14:00 Amiens SC - Valenciennes FC 1:0 (0:0)
14:00 AS Lyon-Duchère - Nîmes Olympique 3:0 (1:0)
14:00 Le Puy Foot 43 - AS Nancy 0:1 (0:1)
14:00 Stade Pontivyen - EA Guingamp 2:4 (1:2)
17:00 Red Star FC - SM Caen 0:1 (0:0)
17:00 Gravelines - FC Villefranche Beaujolais 0:3 (0:0, 0:0) aet
17:00 SC Schiltigheim - Dijon FCO 1:3 (0:0)
17:00 Olympique Saint-Quentin - FC Metz 1:2 (0:1, 1:1) aet
17:00 FC Sète - FC Limonest 1:0 (0:0)
19:55 Bourges Foot - Olympique Lyon 0:2 (0:0)
06/01/2019 13:15 Canet Roussillon - AS Monaco 0:1 (0:1)
13:15 Andrézieux - Olympique Marseille 2:0 (1:0)
13:15 Stade Rennes - Stade Brest 5:4 (1:2, 2:2, 2:2) pso
13:15 Stade Reims - RC Lens 2:0 (2:0)
16:15 St-Pryvé St-Hilaire - FC Aurillac-Arpajon CA 3:1 (3:1)
16:15 Olympique Strasbourg - AS Saint-Étienne 0:6 (0:2)
16:15 Noisy-Le-Grand FC - GFC Ajaccio 2:1 (2:1)
16:15 Toulouse FC - OGC Nice 4:1 (2:0)
16:15 ESC Longueau - AS Vitré 1:4 (0:0, 0:0, 0:0) pso
16:15 Girondins Bordeaux - Le Havre AC 0:1 (0:0)
19:45 GSI Pontivy - Paris Saint-Germain 0:4 (0:1)
07/01/2019 19:55 Lille OSC - FC Sochaux 1:0 (1:0)
16/01/2019 18:15 Grenoble Foot 38 - RC Strasbourg 0:1 (0:0, 0:0) aet
10. Round
22/01/2019 17:30 Toulouse FC - Stade Reims 4:3 (1:0, 3:3, 4:4) pso
17:30 AS Nancy - EA Guingamp 1:2 (0:1, 1:1) aet
17:30 Andrézieux - AS Lyon-Duchère 1:2 (1:0)
17:30 FC Villefranche Beaujolais - Vendée Les Herbiers 2:0 (0:0)
20:00 FC Sète - Lille OSC 0:1 (0:0)
20:00 AS Monaco - FC Metz 1:3 (1:1)
23/01/2019 17:30 AS Saint-Étienne - Dijon FCO 3:6 (1:2)
17:30 St-Pryvé St-Hilaire - Stade Rennes 0:2 (0:1)
17:30 Bergerac Foot - US Orléans 2:3 (0:0, 2:2) aet
17:30 ES Viry-Chatillon - SM Caen 0:6 (0:3)
17:30 Marignane Gignac - IC Croix 3:4 (0:0, 0:0, 0:0) pso
20:05 Paris Saint-Germain - RC Strasbourg 2:0 (1:0)
24/01/2019 17:00 SC Bastia - Noisy-Le-Grand FC 2:1 (2:0)
17:00 AS Vitré - Le Havre AC 3:0 (1:0)
20:00 Amiens SC - Olympique Lyon 0:2 (0:2)
02/02/2019 14:00 Entente SSG - FC Nantes 0:1 (0:0)
Round of 16
05/02/2019 17:30 IC Croix - Dijon FCO 0:3 (0:2)
17:30 FC Metz - US Orléans 0:1 (0:1)
17:30 FC Nantes - Toulouse FC 2:0 (2:0)
20:00 SC Bastia - SM Caen 3:5 (0:1, 1:1, 2:2) pso
06/02/2019 17:30 FC Villefranche Beaujolais - Paris Saint-Germain 0:3 (0:0, 0:0) aet
17:30 AS Vitré - AS Lyon-Duchère 3:2 (2:2)
20:05 Stade Rennes - Lille OSC 2:1 (0:0)
07/02/2019 20:00 EA Guingamp - Olympique Lyon 1:2 (0:1)
Quarter-finals
26/02/2019 20:10 Paris Saint-Germain - Dijon FCO 3:0 (2:0)
27/02/2019 17:30 Stade Rennes - US Orléans 2:0 (0:0)
20:00 Olympique Lyon - SM Caen 3:1 (1:0)
06/03/2019 17:30 AS Vitré - FC Nantes 0:2 (0:2)
Semi-finals
02/04/2019 20:10 Olympique Lyon - Stade Rennes 2:3 (0:1)
03/04/2019 20:00 Paris Saint-Germain - FC Nantes 3:0 (1:0)
Final
27/04/2019 20:00 Stade Rennes - Paris Saint-Germain 6:5 (1:2, 2:2, 2:2) pso