1. Round
30/08/2017 17:00 CD Calahorra - Real Unión 1:0 (1:0)
18:00 Peña Sport FC - CD Mirandés 1:2 (1:0)
18:00 CF Badalona - Elche CF 1:3 (2:0, 2:2, 2:2) pso
19:00 Gimnástica Segoviana - Pontevedra CF 2:0 (1:0)
19:00 SD Leioa - Racing Santander 2:1 (1:0)
19:15 Gimnástica Torrelavega - Cultural Durango 0:3 (0:2)
19:30 SD Ponferradina - Rápido de Bouzas 2:0 (1:0)
19:30 UD Logroñés - Real Avilés 4:0 (1:0)
19:30 Olímpic Xàtiva - UE Olot 4:5 (0:1, 1:1, 1:1) pso
19:30 Real Murcia - CP Cacereño 3:1 (2:0)
19:30 Lleida Esportiu - UD Melilla 1:0 (0:0)
19:45 Rayo Majadahonda - Unión Adarve 0:1 (0:0)
19:45 Antequera CF - Arcos CF 2:0 (0:0)
20:00 Lorca Deportiva - CF Villanovense 3:1 (2:0)
20:00 UD San Fernando - Marbella FC 1:2 (0:0, 1:1) aet
20:30 FC Cartagena - UCAM Murcia CF 2:1 (0:0, 1:1) aet
31/08/2017 19:45 Talavera CF - CD Toledo 1:0 (0:0)
06/09/2017 19:00 SD Formentera - SD Tarazona 5:4 (0:0, 1:1, 1:1) pso
2. Round
05/09/2017 17:45 Gimnàstic - CD Lugo 1:3 (1:1, 1:1, 1:1) pso
17:45 Cádiz CF - UD Almería 1:0 (1:0)
06/09/2017 18:00 UE Olot - CD Alcoyano 1:0 (0:0, 0:0) aet
19:00 CF Reus Deportiu - Sporting Gijón 0:1 (0:0)
19:00 Lorca FC - Córdoba CF 2:4 (0:1)
19:00 Real Oviedo - CD Numancia 0:1 (0:1)
19:00 Marbella FC - Gimnástica Segoviana 1:2 (1:0)
19:30 RCD Mallorca - Lleida Esportiu 3:4 (0:0, 0:0, 0:0) pso
19:30 CF Fuenlabrada - Mérida AD 2:0 (1:0)
19:30 SD Ponferradina - Atlético Baleares 1:0 (0:0)
19:30 CD Calahorra - SD Leioa 2:0 (0:0, 0:0) aet
19:30 UD Logroñés - Unión Adarve 8:7 (0:0, 0:0, 0:0) pso
19:45 Elche CF - Cultural Durango 3:2 (1:1, 1:1) aet
19:45 Talavera CF - Antequera CF 3:1 (0:0)
20:00 Hércules CF - Lorca Deportiva 2:1 (0:0, 1:1) aet
20:00 SD Huesca - Real Valladolid 0:2 (0:1)
20:00 FC Cartagena - CD Mirandés 2:1 (1:0)
20:30 Real Murcia - Racing Ferrol 4:1 (1:0)
21:00 Real Zaragoza - Granada CF 3:0 (0:0)
21:00 Rayo Vallecano - CD Tenerife 0:3 (0:3)
07/09/2017 19:00 AD Alcorcón - CD Leonesa 2:4 (1:2)
21:00 CA Osasuna - Albacete 3:2 (0:0, 2:2) aet
3. Round
19/09/2017 19:00 Sporting Gijón - CD Numancia 1:3 (1:1, 1:1, 1:1) pso
20/09/2017 19:00 SD Formentera - UD Logroñés 4:3 (0:0, 2:2) aet
19:00 Córdoba CF - CD Tenerife 1:4 (1:2)
19:15 Gimnástica Segoviana - SD Ponferradina 0:1 (0:0)
19:30 CD Calahorra - CF Fuenlabrada 1:3 (0:3)
19:45 Talavera CF - FC Cartagena 0:1 (0:0, 0:0) aet
20:00 Hércules CF - Elche CF 0:1 (0:0)
20:00 Cádiz CF - CA Osasuna 1:0 (1:0)
20:30 Real Murcia - UE Olot 3:1 (1:1)
21/09/2017 19:00 CD Leonesa - Real Valladolid 0:4 (0:1)
20:00 Real Zaragoza - CD Lugo 1:0 (1:0)
4. Round
24/10/2017 18:30 FC Cartagena - Sevilla FC 0:3 (0:2)
18:30 CD Numancia - Málaga CF 2:1 (0:1)
19:30 Real Zaragoza - Valencia CF 0:2 (0:0)
19:30 Getafe CF - CD Alavés 0:1 (0:0)
20:30 Real Murcia - FC Barcelona 0:3 (0:1)
20:30 Cádiz CF - Real Betis 1:2 (1:1)
25/10/2017 18:00 SD Formentera - Athletic Bilbao 1:1 (0:0)
19:30 SD Ponferradina - Villarreal CF 1:0 (1:0)
19:30 Real Valladolid - CD Leganés 1:2 (0:0)
20:30 Elche CF - Atlético Madrid 1:1 (0:1)
20:30 SD Eibar - Celta Vigo 1:2 (1:2)
26/10/2017 18:30 Lleida Esportiu - Real Sociedad 0:1 (0:1)
19:30 Deportivo La Coruña - UD Las Palmas 1:4 (0:2)
19:30 Girona FC - Levante UD 0:2 (0:1)
20:30 CF Fuenlabrada - Real Madrid 0:2 (0:0)
20:30 CD Tenerife - Espanyol Barcelona 0:0 (0:0)
28/11/2017 18:30 Málaga CF - CD Numancia 1:1 (1:0)
18:30 CD Leganés - Real Valladolid 1:0 (1:0)
20:30 Real Madrid - CF Fuenlabrada 2:2 (0:1)
20:30 Levante UD - Girona FC 1:1 (0:1)
20:30 Celta Vigo - SD Eibar 1:0 (0:0)
29/11/2017 18:30 Sevilla FC - FC Cartagena 4:0 (3:0)
18:30 FC Barcelona - Real Murcia 5:0 (1:0)
18:30 Real Sociedad - Lleida Esportiu 2:3 (2:0)
20:30 Atlético Madrid - Elche CF 3:0 (2:0)
20:30 Athletic Bilbao - SD Formentera 0:1 (0:0)
20:30 UD Las Palmas - Deportivo La Coruña 2:3 (0:1)
30/11/2017 18:00 CD Alavés - Getafe CF 3:0 (2:0)
18:30 Villarreal CF - SD Ponferradina 3:0 (0:0)
18:30 Espanyol Barcelona - CD Tenerife 3:2 (1:1)
20:30 Valencia CF - Real Zaragoza 4:1 (1:0)
20:30 Real Betis - Cádiz CF 3:5 (2:4)
Round of 16
03/01/2018 18:00 SD Formentera - CD Alavés 1:3 (0:1)
18:00 Lleida Esportiu - Atlético Madrid 0:4 (0:2)
20:00 Cádiz CF - Sevilla FC 0:2 (0:2)
20:00 UD Las Palmas - Valencia CF 1:1 (1:0)
04/01/2018 18:00 Celta Vigo - FC Barcelona 1:1 (1:1)
18:00 CD Leganés - Villarreal CF 1:0 (0:0)
20:00 CD Numancia - Real Madrid 0:3 (0:1)
20:00 Espanyol Barcelona - Levante UD 1:2 (1:1)
09/01/2018 18:30 Atlético Madrid - Lleida Esportiu 3:0 (0:0)
20:30 Valencia CF - UD Las Palmas 4:0 (1:0)
10/01/2018 18:30 CD Alavés - SD Formentera 2:0 (0:0)
18:30 Villarreal CF - CD Leganés 2:1 (0:1)
20:30 Real Madrid - CD Numancia 2:2 (1:1)
11/01/2018 18:30 Sevilla FC - Cádiz CF 2:1 (1:0)
18:30 Levante UD - Espanyol Barcelona 0:2 (0:2)
20:30 FC Barcelona - Celta Vigo 5:0 (4:0)
Quarter-finals
17/01/2018 18:00 Atlético Madrid - Sevilla FC 1:2 (0:0)
18:00 Valencia CF - CD Alavés 2:1 (0:0)
20:00 Espanyol Barcelona - FC Barcelona 1:0 (0:0)
18/01/2018 20:30 CD Leganés - Real Madrid 0:1 (0:0)
23/01/2018 20:30 Sevilla FC - Atlético Madrid 3:1 (1:1)
24/01/2018 18:00 CD Alavés - Valencia CF 2:3 (0:0, 2:1, 2:1) pso
20:30 Real Madrid - CD Leganés 1:2 (0:1)
25/01/2018 20:30 FC Barcelona - Espanyol Barcelona 2:0 (2:0)
Semi-finals
31/01/2018 20:30 CD Leganés - Sevilla FC 1:1 (0:1)
01/02/2018 20:30 FC Barcelona - Valencia CF 1:0 (0:0)
07/02/2018 20:30 Sevilla FC - CD Leganés 2:0 (1:0)
08/02/2018 20:30 Valencia CF - FC Barcelona 0:2 (0:0)
Final
21/04/2018 20:30 Sevilla FC - FC Barcelona 0:5 (0:3)