Group A
10/02/2020 14:30 Al Shorta - Esteghlal 1:1 (0:1)
15:35 Al Wahda - Al Ahli SFC annull.
17/02/2020 14:00 Al Shorta - Al Wahda annull.
15:30 Al Ahli SFC - Esteghlal 2:1 (2:1)
14/09/2020 16:00 Al Ahli SFC - Al Shorta 1:0 (0:0)
19:00 Al Wahda - Esteghlal dnp
17/09/2020 16:00 Al Shorta - Al Ahli SFC 2:1 (1:0)
19:00 Esteghlal - Al Wahda dnp
20/09/2020 16:00 Al Ahli SFC - Al Wahda dnp
19:00 Esteghlal - Al Shorta 1:1 (0:1)
23/09/2020 16:00 Esteghlal - Al Ahli SFC 3:0 (2:0)
16:00 Al Wahda - Al Shorta dnp
Group B
10/02/2020 11:00 Pakhtakor Tashkent - Shabab Al Ahli Club 2:1 (1:0)
14:40 Al Hilal - Shahr Khodro FC annull.
17/02/2020 11:00 Pakhtakor Tashkent - Shahr Khodro FC 3:0 (0:0)
13:30 Shabab Al Ahli Club - Al Hilal annull.
14/09/2020 16:00 Shabab Al Ahli Club - Shahr Khodro FC 1:0 (0:0)
19:00 Al Hilal - Pakhtakor Tashkent annull.
17/09/2020 16:00 Shahr Khodro FC - Shabab Al Ahli Club 0:1 (0:0)
19:00 Pakhtakor Tashkent - Al Hilal annull.
20/09/2020 16:00 Shahr Khodro FC - Al Hilal annull.
19:00 Shabab Al Ahli Club - Pakhtakor Tashkent 0:0 (0:0)
23/09/2020 19:00 Shahr Khodro FC - Pakhtakor Tashkent 0:1 (0:0)
19:00 Al Hilal - Shabab Al Ahli Club dnp
Group C
11/02/2020 14:55 Sharjah FC - Al Taawoun 0:1 (0:1)
15:15 Al Duhail SC - Persepolis 2:0 (2:0)
18/02/2020 15:35 Sharjah FC - Persepolis 2:2 (2:2)
15:35 Al Taawoun - Al Duhail SC 2:0 (1:0)
15/09/2020 16:00 Al Duhail SC - Sharjah FC 2:1 (1:0)
19:00 Persepolis - Al Taawoun 1:0 (0:0)
18/09/2020 16:00 Sharjah FC - Al Duhail SC 4:2 (1:1)
19:00 Al Taawoun - Persepolis 0:1 (0:0)
21/09/2020 16:00 Persepolis - Al Duhail SC 0:1 (0:0)
19:00 Al Taawoun - Sharjah FC 0:6 (0:1)
24/09/2020 19:00 Persepolis - Sharjah FC 4:0 (3:0)
19:00 Al Duhail SC - Al Taawoun 0:1 (0:0)
Group D
11/02/2020 14:50 Al Ain FC - Sepahan FC 0:4 (0:1)
15:15 Al Nassr - Al Sadd 2:2 (1:1)
18/02/2020 14:55 Al Ain FC - Al Nassr 1:2 (1:0)
15:35 Al Sadd - Sepahan FC 3:0 (0:0)
15/09/2020 16:00 Al Ain FC - Al Sadd 3:3 (2:1)
19:00 Sepahan FC - Al Nassr 0:2 (0:1)
18/09/2020 16:00 Al Sadd - Al Ain FC 4:0 (1:0)
19:00 Al Nassr - Sepahan FC 2:0 (2:0)
21/09/2020 16:00 Al Sadd - Al Nassr 1:1 (0:1)
19:00 Sepahan FC - Al Ain FC 0:0 (0:0)
24/09/2020 16:00 Al Nassr - Al Ain FC 0:1 (0:1)
16:00 Sepahan FC - Al Sadd 2:1 (1:0)
Group E
11/02/2020 08:35 Melbourne Victory - Chiangrai United 1:0 (1:0)
18/02/2020 10:30 FC Seoul - Melbourne Victory 1:0 (1:0)
12:00 Chiangrai United - Beijing Guoan 0:1 (0:1)
21/11/2020 10:00 FC Seoul - Beijing Guoan 1:2 (0:1)
24/11/2020 10:00 Beijing Guoan - Melbourne Victory 3:1 (2:0)
13:00 FC Seoul - Chiangrai United 5:0 (1:0)
27/11/2020 10:00 Melbourne Victory - Beijing Guoan -:-
13:00 Chiangrai United - FC Seoul -:-
30/11/2020 10:00 Beijing Guoan - FC Seoul -:-
13:00 Chiangrai United - Melbourne Victory -:-
03/12/2020 13:00 Melbourne Victory - FC Seoul -:-
13:00 Beijing Guoan - Chiangrai United -:-
Group F
11/02/2020 10:30 Ulsan Hyundai - FC Tokyo 1:1 (0:0)
18/02/2020 10:00 FC Tokyo - Perth Glory 1:0 (0:0)
18/11/2020 10:00 Perth Glory - Shanghai Shenhua 1:2 (0:2)
21/11/2020 13:00 Ulsan Hyundai - Shanghai Shenhua 3:1 (2:0)
24/11/2020 10:00 FC Tokyo - Shanghai Shenhua 0:1 (0:0)
13:00 Perth Glory - Ulsan Hyundai 1:2 (0:0)
27/11/2020 10:00 Ulsan Hyundai - Perth Glory -:-
13:00 Shanghai Shenhua - FC Tokyo -:-
30/11/2020 10:00 FC Tokyo - Ulsan Hyundai -:-
13:00 Shanghai Shenhua - Perth Glory -:-
03/12/2020 10:00 Perth Glory - FC Tokyo -:-
10:00 Shanghai Shenhua - Ulsan Hyundai -:-
Group G
12/02/2020 Vissel Kobe - Johor Darul Ta’zim annull.
19/02/2020 10:30 Suwon Bluewings - Vissel Kobe 0:1 (0:0)
03/03/2020 Johor Darul Ta’zim - Suwon Bluewings annull.
19/11/2020 Johor Darul Ta’zim - Guangzhou Evergrande dnp
22/11/2020 10:00 Suwon Bluewings - Guangzhou Evergrande 0:0 (0:0)
25/11/2020 Suwon Bluewings - Johor Darul Ta’zim dnp
10:00 Guangzhou Evergrande - Vissel Kobe 1:3 (0:1)
28/11/2020 10:00 Vissel Kobe - Guangzhou Evergrande -:-
01/12/2020 Johor Darul Ta’zim - Vissel Kobe dnp
10:00 Guangzhou Evergrande - Suwon Bluewings -:-
04/12/2020 Guangzhou Evergrande - Johor Darul Ta’zim dnp
13:00 Vissel Kobe - Suwon Bluewings -:-
Group H
12/02/2020 10:00 Jeonbuk FC - Yokohama F. Marinos 1:2 (0:2)
19/02/2020 10:30 Yokohama F. Marinos - Sydney FC 4:0 (3:0)
04/03/2020 08:30 Sydney FC - Jeonbuk FC 2:2 (0:0)
19/11/2020 10:00 Sydney FC - Shanghai SIPG 1:2 (1:0)
22/11/2020 13:00 Jeonbuk FC - Shanghai SIPG 1:2 (1:1)
25/11/2020 10:00 Jeonbuk FC - Sydney FC 1:0 (1:0)
13:00 Shanghai SIPG - Yokohama F. Marinos 0:1 (0:0)
28/11/2020 13:00 Yokohama F. Marinos - Shanghai SIPG -:-
01/12/2020 10:00 Yokohama F. Marinos - Jeonbuk FC -:-
13:00 Shanghai SIPG - Sydney FC -:-
04/12/2020 10:00 Shanghai SIPG - Jeonbuk FC -:-
10:00 Sydney FC - Yokohama F. Marinos -:-
Round of 16
26/09/2020 14:40 Al Ahli SFC - Shabab Al Ahli Club 4:3 (0:1, 1:1, 1:1) pso
18:45 Pakhtakor Tashkent - Esteghlal 2:1 (1:1)
27/09/2020 14:40 Persepolis - Al Sadd 1:0 (0:0)
18:45 Al Nassr - Al Taawoun 1:0 (0:0)
06/12/2020 10:00 Sieger Gruppe E - Zweiter Gruppe F -:-
14:00 Sieger Gruppe F - Zweiter Gruppe E -:-
07/12/2020 10:00 Sieger Gruppe G - Zweiter Gruppe H -:-
14:00 Sieger Gruppe H - Zweiter Gruppe G -:-
Quarter-finals
30/09/2020 14:40 Al Nassr - Al Ahli SFC 2:0 (1:0)
18:45 Persepolis - Pakhtakor Tashkent 2:0 (0:0)
10/12/2020 10:00 N.N. - N.N. -:-
14:00 N.N. - N.N. -:-
Semi-finals
03/10/2020 16:00 Al Nassr - Persepolis 3:5 (1:1, 1:1, 1:1) pso
13/12/2020 10:00 Sieger VF 3 - Sieger VF 4 -:-
Final
19/12/2020 11:00 Persepolis - Sieger HF 2 -:-