1. Round
09/08/2016 23:00 Deportivo Lara - Atlético Junior 1:3 (1:1)
23:15 Sportivo Luqueño - Peñarol 0:0 (0:0)
10/08/2016 01:15 Fénix - Cerro Porteño 1:0 (1:0)
01:30 Real Potosí - Universidad Católica 3:1 (1:0)
03:30 Universitario de Deportes - Emelec 0:3 (0:0)
23:00 Universidad de Concepción - Bolívar 2:0 (0:0)
11/08/2016 01:00 Sol de América - Jorge Wilstermann 1:1 (0:0)
01:00 Montevideo Wanderers - O'Higgins 0:0 (0:0)
03:15 Barcelona - Zamora FC 1:1 (0:0)
03:30 Independiente Medellín - Universidad Catolica 1:1 (1:0)
22:30 Aucas - Real Garcilaso 2:1 (2:1)
22:30 Deportivo Anzoátegui - Sport Huancayo 2:1 (1:1)
12/08/2016 00:00 Blooming - Plaza Colonia 1:0 (1:0)
00:45 Palestino - Libertad 1:0 (1:0)
02:15 Deportes Tolima - Deportivo La Guaira 0:0 (0:0)
03:00 Deportivo Municipal - Atlético Nacional 0:5 (0:1)
16/08/2016 22:00 Bolívar - Universidad de Concepción 3:0 (2:0)
17/08/2016 00:30 Peñarol - Sportivo Luqueño 1:1 (0:0)
00:30 O'Higgins - Montevideo Wanderers 4:5 (0:0, 0:0) pso
03:00 Emelec - Universitario de Deportes 3:1 (2:1)
03:00 Atlético Junior - Deportivo Lara 2:1 (1:0)
22:30 Plaza Colonia - Blooming 1:4 (0:0, 1:0) pso
22:30 Deportivo La Guaira - Deportes Tolima 1:0 (1:0)
22:30 Universidad Catolica - Independiente Medellín 0:1 (0:1)
18/08/2016 01:00 Cerro Porteño - Fénix 2:0 (1:0)
01:00 Universidad Católica - Real Potosí 1:1 (1:0)
03:15 Real Garcilaso - Aucas 1:0 (1:0)
03:15 Atlético Nacional - Deportivo Municipal 1:0 (1:0)
21:00 Sport Huancayo - Deportivo Anzoátegui 1:0 (0:0)
22:30 Jorge Wilstermann - Sol de América 4:5 (0:0, 1:1) pso
23:00 Zamora FC - Barcelona 3:0 (0:1, 1:1) pso
19/08/2016 01:30 Libertad - Palestino 0:3 (0:0)
2. Round
23/08/2016 23:15 Deportivo La Guaira - Emelec 4:2 (2:0)
23:15 Banfield - San Lorenzo 2:0 (2:0)
24/08/2016 01:45 Blooming - Atlético Junior 0:2 (0:1)
21:00 Real Garcilaso - Palestino 2:2 (1:2)
23:15 Bolívar - Atlético Nacional 1:1 (0:0)
23:15 Cerro Porteño - Real Potosí 6:0 (4:0)
25/08/2016 01:45 Santa Cruz - PE - Sport - PE 0:0 (0:0)
01:45 Estudiantes - Belgrano de Córdoba 1:0 (1:0)
01:45 Figueirense - SC - Flamengo RJ 4:2 (3:1)
01:45 Independiente Medellín - Sportivo Luqueño 3:0 (1:0)
23:00 Cuiabá - MT - Chapecoense 1:0 (1:0)
23:15 Lanús - Independiente 0:2 (0:0)
26/08/2016 01:45 Zamora FC - Montevideo Wanderers 0:1 (0:0)
01:45 Vitória - BA - Coritiba FC 2:1 (0:1)
01:45 Sol de América - Sport Huancayo 1:0 (1:0)
31/08/2016 21:00 Coritiba FC - Vitória - BA 1:0 (0:0)
01/09/2016 01:45 Sport - PE - Santa Cruz - PE 0:1 (0:0)
01:45 Chapecoense - Cuiabá - MT 3:1 (0:1)
01:45 Flamengo RJ - Figueirense - SC 3:1 (2:1)
13/09/2016 23:15 San Lorenzo - Banfield 4:1 (4:1)
14/09/2016 01:45 Atlético Nacional - Bolívar 1:0 (0:0)
20:00 Montevideo Wanderers - Zamora FC 1:0 (0:0)
22:00 Emelec - Deportivo La Guaira 0:0 (0:0)
23:15 Independiente - Lanús 1:0 (1:0)
15/09/2016 01:45 Atlético Junior - Blooming 1:1 (1:0)
20:15 Sport Huancayo - Sol de América 1:1 (1:0)
23:15 Palestino - Real Garcilaso 1:0 (0:0)
23:30 Real Potosí - Cerro Porteño 0:1 (0:0)
16/09/2016 01:45 Belgrano de Córdoba - Estudiantes 2:0 (0:0)
01:45 Sportivo Luqueño - Independiente Medellín 2:0 (2:0)
Round of 16
21/09/2016 00:45 Sol de América - Atlético Nacional 1:1 (0:1)
23:15 Independiente - Chapecoense 0:0 (0:0)
23:15 Montevideo Wanderers - Atlético Junior 0:0 (0:0)
22/09/2016 01:45 Independiente Medellín - Santa Cruz - PE 2:0 (1:0)
01:45 Coritiba FC - Belgrano de Córdoba 1:2 (0:1)
01:45 Palestino - Flamengo RJ 0:1 (0:0)
23:15 San Lorenzo - Deportivo La Guaira 2:1 (2:0)
23/09/2016 01:45 Santa Fe - Cerro Porteño 2:0 (1:0)
28/09/2016 01:45 Atlético Nacional - Sol de América 2:0 (0:0)
23:15 Chapecoense - Independiente 5:4 (0:0, 0:0) pso
23:15 Atlético Junior - Montevideo Wanderers 4:3 (0:0, 0:0) pso
29/09/2016 01:45 Santa Cruz - PE - Independiente Medellín 3:1 (2:0)
01:45 Belgrano de Córdoba - Coritiba FC 3:4 (1:1, 1:2) pso
01:45 Flamengo RJ - Palestino 1:2 (0:2)
23:15 Deportivo La Guaira - San Lorenzo 0:2 (0:2)
30/09/2016 01:45 Cerro Porteño - Santa Fe 4:1 (3:0)
Quarter-finals
19/10/2016 01:00 Independiente Medellín - Cerro Porteño 0:0 (0:0)
20/10/2016 00:45 Atlético Junior - Chapecoense 1:0 (1:0)
00:45 Coritiba FC - Atlético Nacional 1:1 (0:1)
21/10/2016 01:00 San Lorenzo - Palestino 2:0 (2:0)
26/10/2016 01:00 Cerro Porteño - Independiente Medellín 2:0 (1:0)
27/10/2016 00:45 Chapecoense - Atlético Junior 3:0 (2:0)
00:45 Atlético Nacional - Coritiba FC 3:1 (0:1)
28/10/2016 01:00 Palestino - San Lorenzo 1:0 (0:0)
Semi-finals
01/11/2016 23:45 Cerro Porteño - Atlético Nacional 1:1 (1:0)
02/11/2016 23:45 San Lorenzo - Chapecoense 1:1 (1:0)
23/11/2016 23:45 Chapecoense - San Lorenzo 0:0 (0:0)
25/11/2016 00:45 Atlético Nacional - Cerro Porteño 0:0 (0:0)
Final
01/12/2016 Atlético Nacional - Chapecoense dnp
08/12/2016 Chapecoense - Atlético Nacional dnp