1. Round
12/09/2020 11:00 SL Benfica - Os Belenenses 0:0 (0:0)
11:00 Sporting Braga - Académica de Coimbra 2:1 (1:0)
16:00 CD Cova Piedade - Sporting CP 2:1 (2:0)
16:00 GD Estoril - Portimonense SC 3:1 (3:1)
17:00 Vitória Guimarães - Boavista 0:2 (0:1)
13/09/2020 16:00 Rio Ave FC - FC Famalicão 0:1 (0:1)
2. Round
15/09/2020 11:00 CS Marítimo - CD Cova Piedade 3:2 (1:2)
17/09/2020 11:00 FC Famalicão - Vitória Guimarães 3:1 (0:0)
17:00 Boavista - Sporting Braga 2:4 (1:3)
17:15 Portimonense SC - SL Benfica 0:1 (0:1)
19/09/2020 16:00 Sporting CP - GD Estoril 1:3 (0:2)
20:45 Leixões SC - Rio Ave FC 0:1
3. Round
22/09/2020 11:00 GD Estoril - CS Marítimo 1:1
17:00 Académica de Coimbra - Boavista 2:1
17:00 Os Belenenses - Portimonense SC 1:3
23/09/2020 16:00 Vitória Guimarães - Leixões SC -:-
17:00 Sporting Braga - FC Famalicão -:-
24/09/2020 19:00 SL Benfica - Sporting CP -:-
4. Round
26/09/2020 11:00 CD Cova Piedade - GD Estoril -:-
11:00 FC Famalicão - Académica de Coimbra -:-
11:00 Rio Ave FC - Vitória Guimarães -:-
11:00 Leixões SC - Sporting Braga -:-
11:00 CS Marítimo - SL Benfica -:-
11:00 Sporting CP - Os Belenenses -:-
5. Round
17/10/2020 11:00 Académica de Coimbra - Leixões SC -:-
11:00 SL Benfica - CD Cova Piedade -:-
11:00 Boavista - FC Famalicão -:-
11:00 Sporting Braga - Rio Ave FC -:-
11:00 Os Belenenses - CS Marítimo -:-
11:00 Portimonense SC - Sporting CP -:-
6. Round
24/10/2020 11:00 CD Cova Piedade - Os Belenenses -:-
11:00 Rio Ave FC - Académica de Coimbra -:-
11:00 GD Estoril - SL Benfica -:-
11:00 Leixões SC - Boavista -:-
11:00 CS Marítimo - Portimonense SC -:-
11:00 Vitória Guimarães - Sporting Braga -:-
7. Round
31/10/2020 11:00 Académica de Coimbra - Vitória Guimarães -:-
11:00 Boavista - Rio Ave FC -:-
11:00 FC Famalicão - Leixões SC -:-
11:00 Os Belenenses - GD Estoril -:-
11:00 Portimonense SC - CD Cova Piedade -:-
11:00 Sporting CP - CS Marítimo -:-
8. Round
07/11/2020 11:00 Académica de Coimbra - Sporting Braga -:-
11:00 Boavista - Vitória Guimarães -:-
11:00 FC Famalicão - Rio Ave FC -:-
11:00 Os Belenenses - SL Benfica -:-
11:00 Portimonense SC - GD Estoril -:-
11:00 Sporting CP - CD Cova Piedade -:-
9. Round
21/11/2020 11:00 SL Benfica - Portimonense SC -:-
11:00 Sporting Braga - Boavista -:-
11:00 CD Cova Piedade - CS Marítimo -:-
11:00 Rio Ave FC - Leixões SC -:-
11:00 GD Estoril - Sporting CP -:-
11:00 Vitória Guimarães - FC Famalicão -:-
10. Round
28/11/2020 11:00 Boavista - Académica de Coimbra -:-
11:00 FC Famalicão - Sporting Braga -:-
11:00 Leixões SC - Vitória Guimarães -:-
11:00 CS Marítimo - GD Estoril -:-
11:00 Portimonense SC - Os Belenenses -:-
11:00 Sporting CP - SL Benfica -:-
11. Round
12/12/2020 11:00 Académica de Coimbra - FC Famalicão -:-
11:00 SL Benfica - CS Marítimo -:-
11:00 Sporting Braga - Leixões SC -:-
11:00 GD Estoril - CD Cova Piedade -:-
11:00 Os Belenenses - Sporting CP -:-
11:00 Vitória Guimarães - Rio Ave FC -:-
12. Round
11:00 CD Cova Piedade - SL Benfica -:-
11:00 FC Famalicão - Boavista -:-
11:00 Rio Ave FC - Sporting Braga -:-
11:00 Leixões SC - Académica de Coimbra -:-
11:00 CS Marítimo - Os Belenenses -:-
11:00 Sporting CP - Portimonense SC -:-
13. Round
19/12/2020 11:00 Académica de Coimbra - Rio Ave FC -:-
11:00 SL Benfica - GD Estoril -:-
11:00 Boavista - Leixões SC -:-
11:00 Sporting Braga - Vitória Guimarães -:-
11:00 Os Belenenses - CD Cova Piedade -:-
11:00 Portimonense SC - CS Marítimo -:-
14. Round
22/12/2020 17:00 CD Cova Piedade - Portimonense SC -:-
17:00 Rio Ave FC - Boavista -:-
17:00 GD Estoril - Os Belenenses -:-
17:00 Leixões SC - FC Famalicão -:-
17:00 CS Marítimo - Sporting CP -:-
17:00 Vitória Guimarães - Académica de Coimbra -:-