1. Round
17/06/2006 14:30 MKT-Araz - FC Tiraspol 1:0 (0:0)
15:00 Tampere United - Carmarthen Town 5:0 (3:0)
15:30 Shakter Karaganda - MTZ-Ripo 1:5 (0:0)
16:00 Ethnikos Achna - FK Partizani 4:2 (2:0)
16:00 JK Narva Trans - Kalmar FF 1:6 (1:1)
18:00 Zrinjski Mostar - Marsaxlokk FC 3:0 (3:0)
18:00 Keflavík ÍF - Dungannon Swifts 4:1 (1:0)
18/06/2006 11:00 UE Sant Julià - NK Maribor 0:3 (0:0)
15:00 FC Kilikia - Dinamo Tbilisi 1:5 (1:2)
15:00 FC Nitra - CS Grevenmacher 6:2 (3:0)
16:00 FC Dinaburg - HB Tórshavn 1:1 (1:0)
16:00 FK Vetra - Shelbourne FC 0:1 (0:1)
17:00 FK Pobeda - Farul Constanta 2:2 (0:1)
24/06/2006 14:30 Carmarthen Town - Tampere United 1:3 (1:2)
15:00 Dungannon Swifts - Keflavík ÍF 0:0 (0:0)
16:00 Dinamo Tbilisi - FC Kilikia 3:0 (2:0)
17:00 FK Partizani - Ethnikos Achna 2:1 (1:1)
18:00 NK Maribor - UE Sant Julià 5:0 (2:0)
18:00 FC Tiraspol - MKT-Araz 2:0 (2:0, 2:0) aet
18:00 HB Tórshavn - FC Dinaburg 0:1 (0:0)
19:00 Shelbourne FC - FK Vetra 4:0 (1:0)
25/06/2006 09:00 Marsaxlokk FC - Zrinjski Mostar 1:1 (1:0)
13:00 Kalmar FF - JK Narva Trans 2:0 (2:0)
14:00 MTZ-Ripo - Shakter Karaganda 1:3 (0:2)
16:00 CS Grevenmacher - FC Nitra 0:6 (0:2)
17:00 Farul Constanta - FK Pobeda 2:0 (1:0)
2. Round
01/07/2006 14:30 FK Moskva - MTZ-Ripo 2:0 (0:0)
15:00 Lillestrøm SK - Keflavík ÍF 4:1 (2:1)
15:30 Maccabi Petach-Tikva - Zrinjski Mostar 1:1 (0:0)
18:00 FC Sopron - Kayserispor 3:3 (0:2)
18:00 Farul Constanta - Lokomotiv Plovdiv 2:1 (1:1)
18:00 SV Ried - Dinamo Tbilisi 3:1 (1:1)
18:00 FC Tiraspol - Lech Poznań 1:0 (1:0)
02/07/2006 14:00 Odense BK - Shelbourne FC 3:0 (2:0)
15:00 Hibernian FC - FC Dinaburg 5:0 (1:0)
16:00 FC Nitra - Dnipro Dnipropetrovsk 2:1 (2:1)
16:30 FK Zeta - NK Maribor 1:2 (0:0)
16:30 Tampere United - Kalmar FF 1:2 (0:1)
17:00 NK Osijek - Ethnikos Achna 2:2 (0:1)
17:00 Grasshopper Club Zürich - FK Teplice 2:0 (0:0)
08/07/2006 16:00 Ethnikos Achna - NK Osijek 0:0 (0:0)
16:00 FC Dinaburg - Hibernian FC 0:3 (0:1)
16:00 Kalmar FF - Tampere United 3:2 (1:1)
17:00 NK Maribor - FK Zeta 2:0 (0:0)
17:00 Dnipro Dnipropetrovsk - FC Nitra 2:0 (1:0)
17:00 Lech Poznań - FC Tiraspol 1:3 (0:1)
18:00 Kayserispor - FC Sopron 1:0 (0:0)
18:00 Zrinjski Mostar - Maccabi Petach-Tikva 1:3 (1:1)
18:30 Lokomotiv Plovdiv - Farul Constanta 1:1 (1:0)
09/07/2006 15:00 MTZ-Ripo - FK Moskva 0:1 (0:0)
15:00 Shelbourne FC - Odense BK 1:0 (1:0)
15:00 Keflavík ÍF - Lillestrøm SK 2:2 (0:2)
15:30 FK Teplice - Grasshopper Club Zürich 0:2 (0:0)
16:00 Dinamo Tbilisi - SV Ried 0:1 (0:0)
3. Round
15/07/2006 15:00 Kalmar FF - FC Twente 1:0 (0:0)
17:00 Newcastle United - Lillestrøm SK 1:1 (0:1)
17:00 Odense BK - Hibernian FC 1:0 (1:0)
17:00 Maccabi Petach-Tikva - Ethnikos Achna 0:2 (0:0)
18:00 Grasshopper Club Zürich - KAA Gent 2:1 (0:1)
18:00 SV Ried - FC Tiraspol 3:1 (1:0)
19:45 AE Larisa - Kayserispor 0:0 (0:0)
19:45 Olympique Marseille - Dnipro Dnipropetrovsk 0:0 (0:0)
20:00 AJ Auxerre - Farul Constanta 4:1 (2:1)
20:45 Villarreal CF - NK Maribor 1:2 (0:1)
16/07/2006 14:00 Hertha BSC - FK Moskva 0:0 (0:0)
22/07/2006 14:30 FC Twente - Kalmar FF 3:1 (0:0)
15:00 Lillestrøm SK - Newcastle United 0:3 (0:2)
15:00 Hibernian FC - Odense BK 2:1 (0:0)
16:00 FK Moskva - Hertha BSC 0:2 (0:1)
16:00 Kayserispor - AE Larisa 2:0 (1:0)
16:00 Dnipro Dnipropetrovsk - Olympique Marseille 2:2 (0:0)
16:00 Ethnikos Achna - Maccabi Petach-Tikva 2:3 (0:2)
17:00 Farul Constanta - AJ Auxerre 1:0 (0:0)
18:00 FC Tiraspol - SV Ried 1:1 (0:1)
18:30 KAA Gent - Grasshopper Club Zürich 1:1 (0:0)
19:00 NK Maribor - Villarreal CF 1:1 (0:0)